Gündem Haberleri

GÜNDEM

  THY, saldırgan yolcuyu kelepçeleyecek

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


  Türk Hava Yolları (THY), yerde ve havada kural dışı hareket eden, uçuş güvenliğini tehlikeye düşüren yolculara karşı bir dizi önlem aldı.

  ''Havada Sıfır Öfke Uluslararası Kampanya Günü'' dolayısıyla Türk Hava Yolları (THY), TAV, Türkiye Pilotlar Birliği (TALPA), Türk Hava Yolları Kabin Memurları Derneği (TASSA), Hava-iş Sendikası tarafından Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

  THY Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Faik Akın yaptığı konuşmada, THY'nin yılda yaklaşık 12 milyon kişi taşıdığını belirterek, bunların içinde zaman zaman uçuş güvenliğini etkileyecek tarzda davranışta bulunan sayıları az da olsa yolcu bulunduğunu ifade etti.

  'Havada öfke'nin dünyanın her yerinde yaşanan bir sorun olduğunu kaydeden Akın, özellikle uçakta yolculuk ederken yaşanan bu türden olayların ciddi güvenlik sorunları doğurduğunu söyledi.

  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) ve Taşımacılık İşçileri Federasyonu'nun (ITF) Sivil Havacılık Bölümü'nün uçuş güvenliğini tehlikeye düşürecek olaylara ilişkin bazı adımlar attığını belirten Akın, THY'nin de bu çerçevede kural dışı hareket eden yolculara karşı bazı yaptırımların uygulanacağı bir yönerge hazırladığını bildirdi.

  Akın, kimi yolcuların uçuş öncesinde veya uçuş esnasında aldığı alkolün tesiriyle, bazen uçuş korkusuyla, bazen de yolcunun sinir sistemindeki bir problem nedeniyle kural dışı hareketlerde bulunduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

  ALINACAK ÖNLEMLER

  Bu tür olaylarda, sorumluluğun uçak kapısının kapanmasına kadar olan bölümde Yer İşletmeleri Başkanlığı'na bağlı personelde, uçağın kapı kapatmasından sonra ise pilotta bulunduğunu anlatan Akın, alınan önlemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

  Uçuş güvenliği önce yerde başlar. Yer personelinin uçuş öncesinde davranışlarının uçuşun güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceğine inandığı bir yolcuyu teşhis etmesi son derece kolay.

  Check-in aşaması, dinlenme ve boarding bölgelerinde diğer yolcuların huzurunu ve konforunu bozacak şekilde hareket etmesi durumunda söz konusu yolcu veya yolcuların taşınması reddedilecektir.

  Sorumlu kaptan pilot, yolculara emir ve talimat vermeye, gerektiğinde emniyeti ve düzeni bozan kişileri uçaktan indirmeye yetkilidir.

  Bu tür olaylarda tanık olarak imzaları bulunan üçüncü kişilerin karakol, savcılık veya mahkemelerdeki şahitlik esnasında ulaşım, konaklama, iaşe gibi masrafları THY tarafından karşılanacak.

  Uçuş esnasında yolcunun kabul edilemez davranışlarının devamı halinde, hakkında kanuni soruşturma açılacağı şu ifade kullanılarak kendisine açıklanacaktır: Ulusal ve Uluslararası Sivil Havacılık kurallarına aykırı hareket etmektesiniz. Lütfen davranışlarınızı düzeltiniz. Vereceğimiz ortaklık talimatlarına uymazsanız varış meydanında emniyet görevlilerine rapor edileceksiniz ve gerekirse kaptan en yakın, uygun meydana inecek, sizi bırakacaktır. Bu durumda, bundan sonraki biletlerinizle ilgili ödemeler ve uçağın o meydana iniş kalkışıyla ilgili masraflar tarafınıza fatura edilecektir.)

  Kural dışı hareket eden yolcunun bu davranışının sürmesi halinde sorumlu kaptan pilotun uygulayacağı yaptırımlardan bir tanesi de yolcunun tesirsiz hale getirilmesidir. Kabin ekibinin gücü bu kişiyi tesirsiz hale getirmeye yetmemesi durumunda yolculardan yardım istenir. Bu kişi için gerektiğinde kelepçe kullanılacak.

  HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL SEKRETERİ YAĞCI

  Hava-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı da, sivil havacılık sendikalarını dünyanın dört bir yanında kural dışı davranışlar sergileyen uçak yolcularının, uçuş güvenliği için yarattıkları tehlikelerin önlenmesi için hükümetleri, sivil havacılık otoritelerini ve havayolu şirketlerinin önlem almasını sağlamak ve konuya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 6 Temmuz'da 'Havada Sıfır Öfke' adıyla küresel bir eylem gerçekleştirdiğini söyledi.

  Kural dışı hareket eden yolcuların neden olduğu olayların giderek arttığına dikkat çeken Yağcı, eldeki verilere göre, 1994 yılında 1132 olan bu tür olay sayısının 1997 yılında 5 bin 416'ya çıktığını kaydetti.

  Bu tür olayların tamamen önlenmesinin mümkün olmadığını ancak en aza indirilebileceğini anlatan Yağcı, ''Ne yazık ki, Türkiye'de kural dışı davranışlara karşı önlem almak konusunda çok ciddi zaaflar var'' diye konuştu.

  Toplantı sonunda, Yağcı, Faik Akın'a 'Havada Sıfır Öfke' kampanyası çerçevesinde 'stres topu' olarak dizayn edilen 'Amy' adlı uçağı hediye etti. (aa)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı