Gündem Haberleri

GÜNDEM

  THY pilotlarına kaptanlık brövesi

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.03.1998 - 00:01

  Türk Hava Yolları'nın 20 pilotu, önceki akşam düzenlenen törenle kaptanlık bröve ve sertifikalarını aldılar. Törende THY Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı'ya da kaptan pilot şapkası, brövesi ve sertifikası verildi. Bolayırlı, ‘‘fahri mesul kaptan pilot’’ ilan edildi.

  Holiday Crown Plaza'da düzenlenen törende konuşan Bolayırlı, dünyanın en onurlu mesleğinin kaptan pilotluk olduğunu belirterek ‘‘Ne yazık ki bu onurlu meslek, aynı zamanda dünyanın en zor ve sorumluluk isteyen mesleği. Bir tane yanlış, bin tane doğruyu yok eder. Bu yüzden devamlı kaidelere bağlı kalın’’ dedi.'

  Uçuş işletme Başkanı Kaptan Pilot Mustafa Kolko, yeni kaptan pilot olanların eşlerine seslenerek ‘‘Eşlerinizin eve koşarak gelmesini sağlayın. Onları seferlerine giderken gülerek uğurlayin ki başarıları kat kat artsın’’ dedi. Baş Pilot Erol Tunçel de yeni kaptan pilotları 4.5 aylık zorlu eğitimden geçirdiklerini söyleyerek şunları söyledi: ‘‘THY'de en az 3 yıl veya 2 bin saat uçan, zorlu sınav ve eğitimlerden geçen ikinci pilotlar, yeterli görülürlerse kaptan pilot olmaya hak kazanırlar. Daha sonra da ayrı bir eğitim ve kontrol sonrasında mesul kaptan, yani tüm uçaktan sorumlu olurlar. Kaptan olmaya hak kazanan pilotlar, hangi uçak tipinde olursa olsun, ilk kaptanlık deneyimlerini RJ100/70 uçaklarında yaşarlar. Biz kaptan pilot olan 20 arkadaşımızı en iyi şekilde eğittik. Onlara güveniyoruz.’’ HHA Genel Müdürü ve Hürriyet Gazetesi'nin ‘‘Kokpit’’ sayfasını hazırlayan Uğur Cebeci, mesul kaptan pilotlara niçin sorumlu kaptan pilot denmediğini başından geçen hoş bir anıyla anlattı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı