THY’nin kargosu Swissair'e

Hürriyet Haber
23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.09.1998 - 00:01

Kuracağı yavru şirketi ağırlıklı olarak özel sektöre bırakmayı planlayan THY, şimdi de kargo işinden çekilmeye hazırlanıyor. THY, kargo işini Swissair'e devretmek üzere gizli görüşmeler yapıyor.

Türk Hava Yolları (THY), tüm kargo işletme hakkını Swissair'le kuracağı pazarlama şirketine bırakma hazırlığı yapıyor. Swissair ile THY arasında bir süredir sürdürülen görüşmelerde anlaşmaya varıldığı ve iki şirketin kısa süre içinde imza atacakları öğrenildi.

SAir olarak anılan Swissair Grup adına Jürg Schumacher imzasıyla hazırlanarak üzerinde çalışılması için bir süre önce THY'ye gönderilen (Memorandum of Understanding) ‘‘mutabakat metni’’ne göre THY, Türkiye'de ve Türkiye üzerinden yapacağı tüm kargo işletme hakkını ortak pazarlama şirketine devredecek. Taslak halindeki 10 sayfalık metinde özellikle gizliliğin altı çizilerek, ‘‘Taraflar bu mutabakat metninin imzalanmasından başlayarak müşterek yatırım anlaşmasının tamamlanması ve ifasına kadar geçecek süre esnasında doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir üçüncü şahısla görüşmeyeceklerdir’’ ifadesine yer veriliyor. Aynı metinde Swiss Cargo Sair Grubu'nun bu yasağa girmediği belirtilirken, ‘‘Taraflar ilaveten anlaşmışlardır ki bu mutabakat muhtırasının müzakeresi sırasında veya sonrasında tarafların herhangi birinden elde ettikleri bütün bilgiler gizli tutulacaktır’’ ikazı da ayrıca dikkat çekiyor.

THY'Yİ BÖLÜP YUTACAK

Adının açıklanmasını istemeyen aynı THY yetkilisi, iç hat anlaşması atağından sonra kargo anlaşmasının SAir'in planlarından biri olduğunu belirterek, ‘‘Böyle giderse THY özelleşeceği gün sadece adı kalacak. Diğer tüm işletme hakları da SAir Grup ve bunun Türkiye'li ortağı Havaş'a geçecek. İsviçreliler havayolu şirketimiz ve yolcularımızın dışında kargomuzu da yutacak. THY gizlice zaten özelleşiyor. İsviçre THY'yi parçalara bölerek ele geçiriyor’’ diye konuştu.

ANLAŞMA ÇOK YAKIN

9 Eylül’de THY Genel Müdürlük Binası'nda yapılan görüşmeden sonra bir çalışma planı belirlendiği de öğrenildi. İlgili birimlerin eksik personellerini tamamlama emri verilen toplantıdan sonra eylülde sadece ortaklık içinde gizli bir duyuru yapılması planlandı. 15 Ekim tarihinden sonra anlaşmanın imzalanması eğilimine giren THY'nin şu anda SAir tarafından sunulan mutabakat metni üzerinde çalıştığı ve anlaşmaya yönelik kendi eksiklerini tamamladığı ifade ediliyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

THY beceremedi

Bir çok havayolu şirketi kargo taşımacılığından para kazanıyor. Hem uçak altı hem de normal kargo operasyonları iyi organizasyonlarla havayolu şirketleri için ciddi bir gelir kaynağı oluyor. Ama Türk Hava Yolları kargo taşımacılığında hep geride kaldı.

Yolcu uçağı olarak kullandığı üç adet Boeing 727 uçağını yıllar önce kargo modeline çeviren şirket bundan da sonuç alamadı. Sonunda üç adet Boeing 727 kargo uçağı satışa çıkarıldı. Gürültülü oldukları için Avrupa'da bir çok havalimanına inemeyen, kargo kompartımanları eski sistem bu uçaklar için verilen teklifler değerlendiriliyor.

Bu anlaşmayla, THY Kargo operasyonlarını ve uçak altı kargo taşımacılığını Swissair'le yapacak. Quliflyer zinciri içinde yer alan THY, Swissair ile ortak bir kargo pazarlama şirketini devreye sokuyor. Bu pazarlama şirketi THY için taşınacak mal bulacak. Bulunan mallar Swissair ile ortak taşınacak. Uçak altında taşınacak mallar dışında büyük kargo bulunduğunda Swissair özel kargo uçaklarını Türkiye'ye gönderecek. THY bu anlaşmada çıkarlarını iyi korursa para kazanabilir. Ama Swissair'e fazla teslimiyet büyük zarar getirebilir.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı