THY’nin Barcelona uçuşunda ‘Yaşasın özgür Katalonya’ tartışması çıktı

Hürriyet Haber
15 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 01:40

Geçen hafta imzalananan “özel global sponsorluk anlaşması” ile FC Barcelona futbol takımının 3 yıllığına 9 milyon Euro ödeyerek “resmi taşıyıcısı” ve sponsoru olan THY’nin takımla ilk uçuşunda ‘yaşasın özgür Katalonya’ anonsu yaptırdığı ileri sürüldü. THY bu iddiayı yalanlandı ama İspanya’da da ortalık karıştı.

İşte uçaktan ilk fotoğraflar / Galeri

İSPANYA’nın FC Barcelona takımının, Abu Dabi’de yapılacak FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası’na giderken yeni sponsoru THY’yi ilk kez kullanması ve İstanbul aktarmalı uçması sorun yarattı. Takımı taşıyan THY uçağının kalkışından önce bir THY yetkilisinin ‘Yaşasın özgür Katalonya’ diye anons yaptığına ilişkin iddialar da hem İspanya’da hem de Türkiye’de ortalığı karıştırdı. FC Barcelona futbol takımının 3 yıllığına 9 milyon Euro ödeyerek “resmi taşıyıcısı” ve sponsoru olan THY’nin basın müşavirliğinden yapılan açıklamada ise böyle bir anons yapılmadığı duyuruldu. İspanyol gazeteleri ise kulübün İspanya hükümetine karşı sert tavrını ‘katalan milliyetçiliğine’ bağladı. Böylece, anons tartışmasıyla ‘direkt uçuş tartışması’ bile gölgede kaldı.

Kesinlikle anons yok

THY Basın Müşaviri Ali Genç’in yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Bir THY yetkilisinin Barcelona takımını taşıyan uçağımızın kalkışından önce anons yaptığına ilişkin bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. THY, taşıyıcı hava yolu şirketi olarak Barcelona takımının seyahatini sağlamaktadır. Bunun dışındaki konular THY’nin ilgi alanına girmediği gibi, bu konularda bir yorumda bulunması da söz konusu değildir.”

Direkt uçurmadılar

THY Basın Müşaviri Ali Genç’in açıklamasında, “İspanyol takımını, Barcelona’dan Abu Dabi’ye direkt götürmek istiyorduk. Bunun için İspanyol Sivil Havacılık Kurumu’na başvurduk. Charter uçuş olduğu için izin vermesi gerekirdi. Ancak vermediler. Uçak İstanbul’da yakıt takviyesi yaptıktan sonra Abu Dabi’ye uçtu” denildi. Ayrıca, “Olayın perde arkasında bir baskı politikası bulunduğu” ve İspanyol Sivil Havacılık kurumuna “Bu izni verirseniz, sizi mahkemeye veririz” dendiği ileri sürüldü. Bunun da İspanyol firmalarının hakkını koruma çabasıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Barca da çok kızdı

Barcelona Başkanı Joan Laporta ise, komplo teorisi içine itildiklerini belirterek “Barca daima direkt uçuşların kulübüdür” dedi. Laporta sorunu aşmak için Başbakan Jose Luis Zapatero ile de görüştüklerini ancak çözüm için çaba gösterilmediğini söyledi. Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver de, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, “İspanyol havayolları şirketleri, THY’nin bizi doğrudan Abu Dabi’ye götürmesini önlemek için bizi boykot ettiler” dedi. Oliver, söz konusu direkt uçuş izninin havayolları şirketleriyle değil hükümetlerarası görüşmelerle çözümlenmesi geriktiğini iddia etti ve İspanyol devletini eleştirdi.

Katalonya milliyetçiliği ile suçladılar

İSPANYOL gazeteleri Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver’in Katalan milliyetçiliğinden dolayı bu şekilde sert bir açıklama yaptığına dair yorumlar yayınladı. Marca gazetesi, “3 milyon Euro için İstanbul aktarmalı olarak Arabistan’a gidiliyor” ifadesini başlığına çıkardı. Kasım ayından bu yana Barcelona’nın THY ile Abu Dabi’ye gideceğinin bilindiğini vurgulayan İspanyol spor gazetesi, Barcelona kulübünün direk uçuş yapmak için gerekli izni zamanında istemediğini öne sürdü. Oliver ise, söz konusu direk uçuş izninin havayolu şirketleriyle değil hükümetlerarası bir konu olduğunu iddia etti ve İspanyol hükümetini eleştirdi. İspanya Havayolları şirketleri Derneği Başkanı Felipe Navio da, “Sivil havacılığın yaptığı tek şey uluslararası kuralları uygulamak oldu. Bu çok açık bir kuraldır. Avrupa Birliği (AB) dışı bir ülkeye ait bir havayolu şirketinin, AB ülkeleri dışına yaptığı bir seferde şirketin orijinin bulunduğu ülkeye teknik iniş yapma mecburiyeti var” açıklamasını yaptı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı