THY, küresel ittifaka giriyor 842 dünya kentine uzanıyor

Tolga ÖZBEK
05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.08.2006 - 09:45

Türk Hava Yolları, 18 havayolu şirketinin üye olduğu, 2 bin 800 uçak ile yılda 425 milyon yolcuyu taşıyan ve Lufthansa’nın başını çektiği Star Alliance’e katılma kararı aldı. THY, 1-1.5 yıl içinde bu küresel ittifaka dahil olunca, dünyanın 842 kentine ulaşabilecek.

TÜRK Hava Yolları, Alman Lufthansa Havayolları’nın başını çektiği Star Alliance ortaklığına girme kararı aldı. Böylece, THY dünyada 842 noktayı kapsayan global bir network’ün üyesi haline gelecek. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ve Genel Müdür Temel Kotil, Star Alliance’den gelen katılım teklifinin yönetim kurulunda görüşüldüğünü ve toplantıdan bu ittifaka girmek için olumlu görüş alınması üzerine de müzakerelerin başlanacağını bildirdi. Karlıtekin, THY’nin son yıllarda büyüme trendine girerek 61 yeni uçak ve 24 yeni dış hat uçuş noktası açarak havacılık sektörünün ilgisini çektiğini ve Star Aliance grubundan da kendilerine katılmaları için teklif aldıklarına dikkat çekti.

DİĞERLERİYLE DE GÖRÜŞTÜK:

Karlıtekin, teklifi dün yapılan yönetim kurulunda görüştüklerini söyleyerek "Taşıdığı yolcu sayısını son üç yılda iki katına çıkaran THY yolcuların artan ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla havayolu ittifaklarıyla işbirliğine girme kararı aldık. THY’nin bir havayolu ittifakına katılımının gerçekleşmesi ile birlikte müşterilerimize, dünya genelinde daha fazla noktaya uçma, diğer üye havayollarında mil kazanma ve harcama, business class’ta öncelik ve diğer ayrıcalıklardan yararlanma gibi önemli imkanlar sağlanacaktır" dedi. Temel Kotil de Oneworld, Sky Team gibi ittifaklarla da görüştüklerini söyleyerek "Hedeflerimizin gerçekleştirilmesinde katkısı olacağını düşündüğümüz için Star Alliance’ı tercih ettik" dedi..

1-1.5 YIL SÜRECEK:

Yönetim Kurulu kararının alınmasıyla birlikte THY, Star Alliance ile görüşmelere başlayacak. Yaklaşık 1 ila 1.5 yıl sürecek çalışmalar sonrasında THY’nin Star Alliance’in üyeliği resmileşecek. Bu süreç içinde bilgi teknolojileri alt yapısı, pazarlama, satış, müşteri hizmetleri, yer işletme gibi alanlarda uyum projelerinin gerçekleştirilecek.

QUALIFLYER’A GİRMİŞTİ:

THY, ilk havayolu ittifak tecrübesini iflas eden İsviçreli Swissair’in başını çektiği Qualiflyer grubunda yaşamıştı. THY bu ortaklığa 30 Mart 1997’de girmiş ancak 2000’de gerekli verimi alamadığı gerekçesiyle ayrılmıştı. Uzun süre ittifaklara soğuk duran THY, yönetim kurulu kararı ile 2004 sonunda yeniden çalışmalara başladı.

Neden Star Alliance seçildi

Star Alliance üyelerinin THY’ye sıcak yaklaşmasında havayolunun sahip olduğu pazar, uçuş noktaları ve karlılığı önemli bir rol oynadı. THY’nin yüksek pazar payına sahip Balkanlar, Orta Asya, Kafkaslar ile Ortadoğu’daki uçuş noktalarının çoğuna Star Alliance üyeleri ya sefer yapmıyor ya da haftada 1-2 gibi çok az uçuşa sahip. Uzmanların bir başka dikkat çektiği nokta ise büyük eleştiriler neden olan ve bu yıl açılan 24 yeni uçuş noktasının bu pazarlıklarda THY’nin elini güçlendirdiği. Çünkü bu noktaların en az yarısına Star Alliance üyeleri uçmuyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı