THY, ‘dünya uçuş noktası ligi’nde 8’inci olacak

Kübra POLAT, ADANA (DHA)
23.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, bu yıl sonunda, dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketleri arasında 8’inci veya 9’uncu olmayı hedeflediklerini söyledi.

Kotil, Adana’da, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nin (AGİD) düzenlediği “Başarılı Girişimciler Deneyimlerini Paylaşıyor” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, dünya havacılığının 500 milyar dolar ciroya sahip olduğunu belirterek, bu rakama bakıldığında bile pazarın ne kadar büyük olduğunun görülebileceğini ifade etti.

Uçak yetiştiremiyor

Dünyanın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi olduklarını bildiren Kotil, bu kadar büyümeye rağmen uçak sayısını yetiştiremediklerini ve sürekli takviye yaptıklarını anlattı. Kotil, 2003 yılında hükümetin aldığı kararlar ile THY’nin global bir hava yolu şirketi olmasının hedeflendiğini belirterek, şöyle devam etti: “2004 yılında 64 uçak filosu olan bir şirket bir anda 59 uçak siparişi verdi. Büyük projeler devreye konuldu. 2009 yılında kriz olmasına rağmen başarılı şirket olduğumuz görülünce borsa değerimiz 4 katına çıktı. Yeniden yapılanınca daha çok noktaya uçmaya başladık. Şu an haftada 5 bin frekans yapıyoruz ama bu 10 bin frekans olmalı. Biz durmadan hat açıyoruz. Yani durmadan yeni bahçeler yapıyoruz, yeni ağaçlar dikiyoruz. Bu bize sürekli olarak büyümeyi sağlıyor. Durmadan hat açarak şirketi olgunlaşmamış halde tutuyoruz. Bu iyi bir şey değil ama THY’nin dinamikleri çok iyi olduğu için yeni bahçe yapmakta bir mahsur yok. Yıl sonunda dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketleri arasında 8’inci veya 9’uncu olmayı hedefliyoruz.”

89 sipariş uçağı bekliyoruz

Temel Kotil, filolarını güçlendirmek için sipariş verdikleri 89 uçağı teslim almayı dört gözle beklediklerini bildirdi. 2010 yılı birinci çeyreğinde birçok şirket zarar ederken kendilerinin 79 milyon dolar net kâr açıkladıklarını hatırlatan, “2005 yılında yolcudaki payımız yüzde 4’dü. Yılbaşından bugüne payımız ise 8,4 civarında gerçekleşti” dedi. Kotil, dünyada ekonomik klasta en iyi ikram yapan şirket seçildiklerini belirterek, “2011 yılında tüm sınıflarda en iyi ikram yapan şirket olmak istiyoruz. Bu hedefi yakalamak için gerekenin daha fazlasını da yaparız. Tüm kategorilerde birinci olmak adına ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu. Kotil, filolarını güçlendirmek için 89 yeni uçak siparişi verdiklerini belirterek, bu uçakları teslim almayı “dört gözle beklediklerini” ifade etti. Marka olmaya çok önem verdiklerini ve her zaman global düşündüklerini belirten Kotil, tanıtım için 2005 yılında 5 milyon dolar harcanırken, rakamın bu yıl 70 milyon dolara çıktığını söyledi.

Toplu sözleşme için pozitifi düşünmek gerek

TEMEL Kotil, başarılarını personelin özverisine borçlu olduklarını belirterek, “Şu an 1800 pilotumuz var. 4 bin kişi olan kabin personelimize bu yıl 1500 kişi daha eklenecek. Rakiplerimizi geçmek için biz çok çalışıyoruz” dedi. Kotil, Hava-İş’in, THY ile sürdürülen 22. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde oluşan uyuşmazlığın ardından grev kararı aldığını hatırlatan gazetecilere, “Şu an çalışmalar sürüyor. Pozitif düşünmek lazım” yanıtı verdi.

Ekonomi sınıfı, ikramda ‘dünyada en iyi’ seçildi

TÜRK Hava Yolları (THY) ekonomi servisi, ikramıyla Skytrax isimli kuruluş tarafından “Dünyanın En İyisi” seçildi. THY’den yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları ve Do&Co ikram şirketi ortak kuruluşu olan Turkish Do&Co’nun ekonomi sınıfında verdiği ikram hizmetinin dünyanın en iyisi seçilirken, Türk Hava Yolları’nın aynı zamanda Güney Avrupa’nın “En İyi Havayolu” şirketi unvanını da koruduğu bildirildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı