THY, cep telefonundan bilet alma dönemini başlattı

Hürriyet Haber
17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye’nin ilk mobil havayolu uygulaması olan Mobil THY’yi kullanıma açtı.

Mobil THY uygulamasına göre, yolcular THY’nin internet sitesi üzerinden yaptıkları tüm işlemleri cep telefonları üzerinden de gerçekleştirebilecek. Mobil THY’de, cep telefonu üzerinden rezervasyon, mobil bilet alımı, check-in, biniş kartı, kalkış varış, tarife ve kargo sorgulama, bagaj takibi ve miles&smiles uygulamaları bulunuyor. THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin büyüme politikalarında bilgi teknolojilerinin önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, “Bilgi teknolojilerinde büyük mesafe aldık. z. 3 yıllık dönemde de THY’nin en modern, en verimli bilgi teknolojisi alt yapısını kullanacağına söz veriyorum” dedi.
Yurtiçi uçuşlarda geçerli
Mobil THY uygulaması şu an için yalnızca yurtiçi uçuşlarda geçerli olacak. Yurdışı uçuşlar daha sonra uygulama kapsamına alınacak. Mobil bilet ile, yurtiçi biletleri cep telefonundan alacak yolcular, ödemelerini kredi kartı ya da EFT ile yapabilecek. Check-in uygulaması ile, yolcular kontuara uğramadan biniş kartlarını cep telefonlarına yükleyecek. Bilet, güvenlik bölümlerinde cep telefonu üzerinden görevliye gösterilecek. Ayrıca kalkış-varış sorgulamaları, genel ve günlük tarife sorgulamaları, referans numarası ve soyadı ile bagaj ve kargo takibi de bu sistemle yapılabilecek. Miles&smiles üyeleri mil sorgulama, harcama, işleme, ödül bilet alma gibi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Erişim cep telefonları üzerinden java ve wap olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Büyük havayollarının büyük problemlerinden birisinin, klasik IT bilgi teknolojileri alt yapıları olduğunu belirten Temel Kotil,  “Yolcularımıza bir alternatif sunduk, eleman ihtiyacımız devam ediyor. IT teknolojilerinin kullanılıp yaratılabilmesi için daha çok personel, daha çok yetenek gerekiyor” dedi.

Hosteslerle rezervasyon yaptı

TEMEL Kotil, konuşma- sının ardından Mobil THY uygulamasını tanıttı. THY hostesleriyle birlikte uygulama yapan Kotil, cep telefonuyla rezervasyon yapmayı ve mobil bilet almayı gösterdi. Kotil, Esenboğa Havaalanı ve İstanbul Atatürk Havaalanı’nı seçerek, bilet sorgulaması yaptı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı