THY: 2000 yılında sorun yaşamayacağız

Hürriyet Haber
31.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kamuoyunda, ‘‘2000 yılı sorunu’’ diye bilinen, bilgisayar sistemlerinin uyumluluğu anlamına gelen sorun için Türk Hava Yolları gerekli önlemleri aldı.

THY'den yapılan yazılı açıklamada, THY'nin 2000 yılı sorunu için 1996 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü bildirilirken, THY'nin 2000 yılında bilgisayar sorunu ile karşılaşmayacağı belirtildi.

Açıklamada, THY'de 2000 Programı'nın 'THY 2000 Proje Koordinasyon Komitesi' tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Açıklamaya göre, projde, envanter oluşturma, risklerin etkilerinin belirlenmesi, risklerin giderilmesi, test ve olağanüstü durum planlaması gibi temel adımlardan oluşan bir yöntem uygulanacak. Açıklamada, bu yöntem ile, 1996 yılı son çeyreğinden itibaren tüm bilgisayar sistemleri ve arayüzleri ile yazılım, donanım, veri, parça ve hizmet tedarikçilerinin 2000 sorunundan etkilenen ürün ve servislerini tespit etmek üzere bir çalışma başlatıldığı bildirildi. THY içinde tespit edilen sorunlara karşılık uygulanması gereken çözümlerin giderildiği ve sorun giderme çalışmalarının 1997 yılından itibaren başlatıldığı kaydedilen açıklamada, bu çerçevede, 2000 yılı uyumluluk kabul testlerinin de başlatıldığı ifade edildi.

Rezervasyon, Check-in, Otomatik bilet sistemlerinin dahili testlerinin tamamlandığı, on-line arayüzleri bulunan Global Rezervasyon sistemleri, sistem tedarikçileri ve veri tedarikçileri ile karşılıklı testlerin de yapıldığı bildirilen açıklamada, 'THY bilgisayar sistemlerinin yanı sıra uçaklarının ve Ana Bakım Üssünün de 2000 uyumluluğunun incelenmesi de tamamlanmış durumda' denildi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı