Thüringen’de CDU Brandenburg’da SPD

Hürriyet Haber
16 Eylül 2014 - 12:36Son Güncelleme : 16 Eylül 2014 - 12:37

Almanya’nın Brandenburg ve Thüringen eyalet meclisi seçimleri önceki gün yapıldı. Thüringen’de CDU, sandıktan birinci parti çıkarken, Brandenburg’ta seçimi SPD kazandı.

THÜRİNGEN’de CDU oyların yüzde 33.5’ini, Sol Parti yüzde 28.2’sini, SPD yüzde 12.4’ünü, Yeşiller yüzde 5.6’sını aldı. Tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamayan CDU, koalisyon ortağı SPD’nin farklı bir koalisyonu tercih etmesi durumunda iktidarı kaybetme riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Sol Parti ile SPD ve Yeşiller’den oluşan bir hükümet, öne çıkan koalisyon seçenekleri arasında bulunuyor.

Euro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 10.6 oy alarak ilk kez Thüringen’de meclise girerken, yüzde 5.1 oy kaybederek yüzde 2.5’e gerileyen FDP meclis dışında kaldı. Thüringen’deki resmi olmayan sonuçlara göre aşırı sağcı NPD yüzde 3.6’da kalarak meclise giremedi.

HÜKÜMET NASIL OLACAK?

Brandenburg’da ise SPD yüzde 31.9 ile birinci parti olurken, ikinci sıradaki CDU yüzde 22.9, üçüncü sıradaki Sol Parti de yüzde 18.6 oy aldı. Bu sonuçlara göre SPD-Sol Parti koalisyonunun devam etmesi ya da SPD’nin CDU ile koalisyon kurması öne çıkan seçenekler.
Son aylarda yükselişe geçen AfD, Brandenburg’da da yüzde 12.2’lik oy oranına ulaşarak bu eyalette de ilk kez meclise girmeyi başardı.
FDP büyük hezimet yaşadı. Yüzde 5.7 oy kaybederek yüzde 1.5’e gerileyen FDP ile yüzde 2.2 oy alan aşırı sağcı NPD meclise giremedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı