KOCAELİ HABERLERİ

Thököly İmre Ölümünün 310. Yılında Anıldı

IHA
14.09.2015 - 14:10Son Güncelleme :

TÖKELİ İMRE ÖLÜMÜN 310. YILINDA ANILDI.

IHA

Macar Kralı Thököly İmre ölümünün 310. yılında, Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Thököly İmre Anı Evi’nin önünde düzenlenen anma töreni ile anıldı.
Anma Töreni, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ortaklığınca düzenlendi. Sekapark Kültür Alanında bulunan Thököly İmre Anı Evi’nin önünde gerçekleştirilen anma törenine, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba ve çok sayıda davetli katıldı.
Anma töreninde konuşan Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba, “Biz geleneklerimize göre kendimizi Orta Asya’dan bir millet olarak sayıyoruz” dedi.
Törende konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “ Macaristan halkıyla bizim dostluğumuz asırlara dayanıyor. Ortak çıkış noktamız Orta Asya. Macarlar Batı’ya gitmişler, bizde Doğuya düştük ama büyük ölçüde kader birliğimiz var. Tarihte çok önemli dostluğumuz var. İnanıyorum karşılıklı ilişkilerle tarihi mirasa ve kimliklere sahip çıkarak bu dostluğumuzun devam edeceğine gönülden inanıyorum. Ortak paydamız Thököly İmre. Tabi hem Macar halkı için önemli yer arz ediyor, hem de bizim kendimiz için Türkiye için büyük önem arz ediyor. Onun anısını biz burada yaşatmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Macar Kralı Thököly İmre anısına yapılan Türk - Macar mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı yapıldı. Mimar Seda Ünal tarafından projelendirilen anıtta yer alan Tuğrul Kuşu, Türk mitolojisinde Zümrüdü Anka olarak da bilinen Simurg’un karşılığı olarak biliniyor.
Açılış töreninin ardından anı evinde bulunan müze katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Thököly İmre Ölümünün 310. Yılında Anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 14 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Thököly İmre Ölümünün 310. Yılında Anıldı haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:00
  • Guneş
   07:44
  • Öğle
   12:57
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı