Gündem Haberleri

GÜNDEM

  THK'ye büyük bağış

  Hürriyet Haber
  10 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 1998 - 00:01

  Kurban Bayramı'nın ilk 3 gününde Türk Hava Kurumu'na rekor düzeyde deri bağışı yapıldı. THK Müfettişi İlhan Hatipoğlu, sadece İstanbul'da 120 bin koyun, 600 ton sığır derisi bağışlandığını söyledi.

  Türk Hava Kurumu'na (THK), bu yıl Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde yapılan deri bağışının rekor düzeyde olduğu açıklandı.

  THK Müfettişi İlhan Hatipoğlu, sadece İstanbul'da yaklaşık 120 bin adet koyun, 600 ton sığır derisi bağışlandığını belirtti. İstanbul'da bağışlanan derilerin değeri 450 milyar lirayı buldu. Diğer illerde de son yılların en yüksek bağışları gerçekleşti.

  Deri ticareti yapmak amacıyla, son yıllarda vatandaşların dini duygularını istismar eden aşırı dinci vakıflar ve dolandırıcılara karşı bu yıl geniş önlem alındı. İzinsiz deri toplayanlar, 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılacak.

  HADEP’E DERİ TOPLADILAR

  Başkent'te izinsiz toplanan yaklaşık 500 kurban derisine güvenlik kuvvetlerince el konuldu. Bu deriler, Türk Hava Kurumu'na teslim edildi.

  İzmir'de izinsiz toplanıp polis tarafından ele geçirilen deri sayısı da 3 bin 860'a ulaştı. Bayramın birinci günü bir depoya düzenlenen baskında, gözaltına alınan 37 kişinin, derileri HADEP'e gelir sağlamak amacıyla topladığı açıklandı. Bunlardan 17'si dün serbest bırakıldı. Aralarında HADEP Çiğli İlçe Başkanı Mustafa Doğan ile il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi hakkında yasal işleme başlandı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı