THK'nin hedefi 5 yılda 100 uçak

A.A
14.01.2012 - 11:47 | Son Güncelleme:

TÜRK Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, 2013 yılında kurumun kendi üreteceği uçağın deneme uçuşlarına başlayacağını, hedefin 5 yılda 100 uçak üretmek olduğunu söyledi.

THK Antalya Şubesi tarafından kurulan THK Gökçen Havacılık Antalya Model Uçak Satış ve Uğraş Evi’nin açılışını yapan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, kurumun bu yılki ve gelecekteki projelerini anlattı. 2011 yılında açılan THK Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi’nin 236 öğrenci ile eğitime devam ettiğini belirten Yıldırım, "Bu yıl içerisinde 13 yeni bölüm ve Ar-Ge’miz açılacak" dedi. THK Üniversitesi’nde uçak yapım projesinin de tüm hızıyla sürdüğünü belirten Yıldırım, "2013 yılında kendi üretimimiz olan ilk uçağın deneme uçuşlarına başlayacağız. 5 yıl içerisinde 100 uçak üretmeyi hedefliyoruz. İlk etapta tek motorlu 4 kişilik Cessna tipi uçaklar üretilecek" diye konuştu.

Sonraki aşamada denize inip kalkabilen deniz uçakları üretmeyi planladıklarını belirten Osman Yıldırım, "THK üretimi uçakların kullanacağı malzemeler ve teknik cihazlar yüzde 100 Türk üretimi olacak. Bir uçağın maliyeti ise 150 bin dolar civarında. THK uçağının kişiye satış rakamı ise şu anda belli değil. Fakat lüks bir cipten pahalı olmayacak" dedi.

Önlerindeki 5 yıllık hedef içerisinde sivil havacılığı yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Türkiye’de birçok havalimanı bulunuyor. Tek motorlu uçaklar için 1000 metrelik bir pist, iniş ve kalkış için yeterli oluyor. Birçok kişinin neden arabası gibi evinin önünde bekleyen uçağı olmasın ki? Dünyada bunun emsalleri bulunuyor. Örneğin ABD’de denizin kenarında evi olan bir kişinin hemen iskeleye bağlı bir de deniz uçağı bulunuyor. THK olarak bunu yapmak istiyoruz."

Antalya Model Uçak Satış ve Uğraş Evi’nin açılış kurdelesini THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş ve çok sayıda davetliyle birlikte kesen Osman Yıldırım önceki yıl 40 bin olan model uçak kursiyeri sayısını geçen yıl 305 bine çıkardıklarını söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı