Gündem Haberleri

  THK: Uçak üretmeyi düşünüyoruz

  A.A.
  14.02.2011 - 18:40 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Kurumu (THK), Genel Müdürü Osman Yıldırım, “Ülkemizdeki önemli diğer sanayi kuruluşları ile birlikte uçak üretmeyi düşünüyoruz” dedi.

  THK'nın sivil havacılık uçuş okulu, Çorlu Hava Alanı'nda yapılan törenle hayata geçirildi.
  Yıldırım törende yaptığı konuşmada, THK'nın Türkiye'nin havacılık sektöründe uzun yıllar görev almış bir kurum olduğunu ifade ederek, THK'nın kuracağı vakıf üniversitesiyle, havacılık eğitimine katkı sağlayacağını söyledi.
  Yıldırım, “Çorlu'da gençlerimizi yetiştirerek, Türk havacılık sektörüne kazandıracağız. Türkiye'de uçan her uçağı, Türklerin kullanmasını istiyoruz. Kuracağımız üniversitede uçakların yapımından bakımına kadar eğitimler var. Üniversitemizde, havacılık anlamında yeterli seviyeye gelmiş eleman yetiştireceğiz. Öncelikli hedefimiz, kurduğumuz uçuş okulları, eğitim merkezleri ve kuracağımız üniversite ile Türkiye'nin bir havacılık eğitim merkezi olması”dedi.
  Türkiye'nin yakın zamanda kendi uçağını üretebilecek seviyeye geleceğine inandığını belirten Yıldırım, Türkiye'nin havacılık sanayinde, dünyada önemli bir yerde olduğunu da söyledi.

  “UÇAK BAKIM MERKEZİ OLMASINI İSTİYORUZ”

  Türkiye'nin, araba üretmeden uçak üreterek dışarıya ihraç etmiş bir ülke olduğunu söyleyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
  “1952 yılına kadar bu görevi yapmışız. Ancak 1952 yılından sonra ülkemizde yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle bu sahadan çekilmişiz. Türkiye, havacılık sanayinde ve sektöründe çok önemli bir ülke. Bu konuda çok önemli yatırımlar yaptık. Ülkemizin aynı zamanda bir uçak bakım merkezi olmasını istiyoruz. Şu anda Türkiye'de çok miktarda uçak var. Fakat bu uçakların bir kısmının bakım kabiliyeti bizim ülkemizde yok. Bundan dolayı çok önemli miktarda paramız dış ülkelere gidiyor. Bu sektörde ülkemizin daha fazla rol almasını istiyoruz. Öncelikli olarak ülkemizde bulunan uçakların bir kısmının bakım kabiliyetlerini ülkemizde yapabilmek bizim için önemli. Ülkemizdeki önemli diğer sanayi kuruluşları ile birlikte uçak üretmeyi düşünüyoruz. Önemli olan uçak üretmekten ziyade, uçak üretmeyi düşünmek ve planlayarak buna karar vermek. Ama bunların kısa vadede olmasını bekleyemeyiz. Biz, THK'nin 25 yıllık gelecek planlamasını yaptık. Neden biz kendi yaptığımız uzay araçlarıyla uzaya gitmeyelim? Kısa bir süre sonra bizim ülkemizdeki mühendisler, teknisyenler ve bilim adamları bunu gerçekleştirecekler. Bu faaliyetin içinde neden THK'da olmasın. Fakat buna gelene kadar. Öncelikli olarak ülkemizdeki uçakları uçuracak personeli yetiştirmek gerekli.”
  Öte yandan, açılışın ardından THK pilotları öncülüğünde Çorlu Kaymakamı Ali Dursun, Belediye Başkanı Ünal Baysan ile basın mensupları eğitim uçağıyla Çorlu üzerinde kısa süreli uçuruldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı