ANKARA HABERLERİ

THK uçak bakım hizmeti verecek

Hürriyet Haber
05 Ağustos 2012 - 02:08Son Güncelleme : 04 Ağustos 2012 - 18:41

TÜRK Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, “Yalnız Türkiye’deki değil dünyadaki uçakların bakımı, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Akdeniz’deki uçakların bakımları da THK tesislerinde yapılmaya başlayacak. Aynı şey helikopterler için de geçerli olacak” dedi.

Hürriyet Haber

 Yıldırım, hedeflerinin, Türkiye’nin hava araçlarının üretildiği ve bakımının yapıldığı bir merkez konumuna gelmesi olduğunu söyledi.
THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nin 2011-2012 eğitim yılında Ankara ve İzmir’de eğitime başladığını anımsatan Yıldırım, “THK üniversitesinin yanında THK kolejlerini kurmayla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bununla ilgili ülkemizin değişik yerlerinde, başta Ankara olmak üzere, Karadeniz bölgesinde, Ege’de, Akdeniz’de kolejlerimizi açacağız” diye konuştu.

Helikopter pilotu yetiştirecek

THK kolejlerinde anaokulu dahil ilk, ortaokul ve lise bölümlerinde eğitim vereceklerini anlatan Yıldırım, THK üniversitesinin ve kolejlerinin Türkiye’nin eğitimine önemli katkılar vereceğini aktardı.
Türkiye’de helikopterlerin yüzde 90’dan fazlasının silahlı kuvvetlerde, poliste ve diğer kamu kuruluşlarında görev yaptığını ifade eden Yıldırım, ilerleyen dönemlerde sivil alanlarda da helikopter sayısının artacağını, buna paralel olarak helikopter pilotu yetiştirilmesine ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Helikopter pilotu ihtiyacına karşılık THK’nın helikopter pilotu yetiştirecek okul açacağını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
“Helikopter alımımızı gerçekleştirdik. Türk gençliğine, Türk insanına helikopter eğitimi vermeyi planladık.

Büyük yolcu uçakları

Helikopter uçurmaya başladığımız zaman bu helikopterlerin bakımlarının yapılacağı tesislere de ihtiyaç olacak. Bunun için de THK olarak kendi tesislerimize helikopter bakım kabiliyeti kazandırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2012 yılı sonuna kadar helikopter bakımının yapılacağı tesislerimiz faaliyete geçmiş olacak. Öte yandan büyük yolcu uçaklarının bakımlarının da yapılmasına yönelik çalışmalarımız var. Isparta, Ankara, İzmir ve Çorlu’da bakım tesislerimiz bulunmakta. Bu tesislerimizden birini de Karadeniz bölgesine açacağız. Yalnız Türkiye’deki değil dünyadaki uçakların bakımı, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Akdeniz’deki uçakların bakımları da THK tesislerinde yapılmaya başlayacak. Aynı şey helikopterler için de geçerli.”

Uçaklarla hava taksi

20 ve 40 kişilik uçaklarla hava taksi kurarak şehirlerarası ulaşımı sağlayacaklarını belirten Yıldırım, “Şehirlerarasında ulaşımı sağlayacak şekilde yeniden bir yapılanmaya ve uçak şirketlerine ihtiyaç vardır. Bununla ilgili THK, kendi ulaştırma şirketini kurdu. Fabrikamızda 20 kişilik ve 40 kişilik uçaklar üretmeyi planlıyoruz. Bunu da önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. 20 ve 40 kişilik uçaklarla hava taksi kurarak şehirler arası ulaşımı sağlayacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde THK uçak bakım hizmeti verecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı