THK: Ortak uçak üretmek istiyoruz

Hürriyet Haber
15.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.02.2011 - 09:04

Türk Hava Kurumu (THK), Genel Müdürü Osman Yıldırım, “Ülkemizdeki önemli diğer sanayi kuruluşları ile birlikte uçak üretmeyi düşünüyoruz” dedi.

THK’nın sivil havacılık uçuş okulu, Çorlu Hava Alanı’nda yapılan törenle hayata geçirildi. Yıldırım, THK’nın kuracağı vakıf üniversitesiyle, havacılık eğitimine katkı sağlayacağını söyledi. Yıldırım, “Çorlu’da gençlerimizi yetiştirerek, Türk havacılık sektörüne kazandıracağız. Türkiye’de uçan her uçağı, Türklerin kullanmasını istiyoruz. Kuracağımız üniversitede uçakların yapımından bakımına kadar eğitimler var. Üniversitemizde, havacılık anlamında yeterli seviyeye gelmiş eleman yetiştireceğiz. Öncelikli hedefimiz, kurduğumuz uçuş okulları, eğitim merkezleri ve kuracağımız üniversite ile Türkiye’nin bir havacılık eğitim merkezi olması” dedi. Türkiye’nin yakın zamanda kendi uçağını üretebilecek seviyeye geleceğine inandığını belirten Yıldırım, Türkiye’nin, araba üretmeden uçak üreterek dışarıya ihraç etmiş bir ülke olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “1952 yılına kadar bu görevi yapmışız. Ancak 1952 yılından sonra bazı gelişmeler nedeniyle çekilmişiz. Ülkemizin aynı zamanda bir uçak bakım merkezi olmasını istiyoruz. Şu anda Türkiye’de çok miktarda uçak var. Fakat bu uçakların bir kısmının bakım kabiliyeti bizim ülkemizde yok. Bundan dolayı çok önemli miktarda paramız dış ülkelere gidiyor. Ülkemizdeki önemli diğer sanayi kuruluşları ile birlikte uçak üretmeyi düşünüyoruz. Önemli olan uçak üretmekten ziyade, uçak üretmeyi düşünmek ve planlayarak buna karar vermek. Kısa vadede olmasını bekleyemeyiz. Biz, THK’nin 25 yıllık gelecek planlamasını yaptık. Kısa süre sonra ülkemizdeki mühendisler, teknisyenler ve bilim adamları bunu gerçekleştirecekler. Bu faaliyetin içinde neden THK’da olmasın.”

AB, THY-Lufthansa işbirliği için soruşturma başlattı

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu, Türk Hava Yolları ve Lufthansa arasındaki kod paylaşımı anlaşmasının rekabeti ihlali oluşturup oluşturmadığını belirlemek için soruşturma başlattı. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, yolculara ciddi fayda sağlayabilecek kod paylaşımı anlaşmalarının aynı zamanda rekabeti kısıtlayıcı nitelikte olabileceği belirtildi. Soruşturma sonucunda rekabet ihlali belirlenirse AB Komisyonu şirketlere en fazla toplam satışlarının yüzde 10’una kadar para cezası uygulayabiliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı