The Washington post patroniçesini kaybetti

Hürriyet Haber
19.07.2001 - 01:35 | Son Güncelleme:

Gazetesini dünyanın en etkili yayın organı haline getiren Katharine Graham, Watergate skandalını patlatarak ABD'nin yakın tarihine damgasını vurmuştu. Nixon'ı indiren skandalın üzerine gitme cesaretini gösteren Graham'ın yönetim kurulu başkanlığı koltuğu artık ebediyen boş bırakılacak.

Amerikan basınının efsane patroniçesi, The Washington Post Gazetesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı, 84 yaşındaki Katharine Graham yoğun bakımda olduğu hastanede önceki gün öldü.

The Washington Post Gazetesi'ni dünyanın en etkin yayın organlarından biri haline getiren, çalışanlarına ‘‘mutlak bağımsızlık’’ tanıdığından ‘‘ideal patroniçe’’ olarak anılan Graham, geçen cumartesi bir konferansta ayağı takılıp düştü ve başından yaralandı. Derhal hastaneye kaldırılan Graham operasyona karşın kurtarılamadı. 45 yaşındaki oğlu Donald Graham The Washington Post'un başkanı ve CEO'su ilan edildi. Yönetim Kurulu Başkanı koltuğu ise ebedi olarak Katharine Graham'a bırakıldı.

Eşi Philip Graham'ın 1963'teki intiharından sonra The Washington Post'un başına geçen Katharine Graham tarihi kararlarıyla ABD'nin yakın geçmişine damgasını vurdu. 1970'li yıllarda Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) gizli belgelerini yayınlayıp Richard Nixon yönetimine meydan okuyan The Washington Post, Watergate skandalı haberiyle Nixon'ı başkanlık koltuğundan etti.

Post muhabirleri Carl Bernstein ile Robert Woodward, Graham ve Genel Yayın Yönetmeni Ben Bradlee sayesinde Watergate Skandalı'nı patlattı. Nixon, Graham'la ilgili olarak şunları söylemişti: ‘‘Washington'da, The Washington Post'u çok sayıda kişi okur ve sever. Çok sayıda kişi de sevmez. Ama hemen herkes okur ki, bu da Kay Graham'in bir yayıncı olarak tarzını ortaya koyar.’’

O bir efsaneydi

Başkan George W.Bush

Bayan Graham yaşamı sırasında bir efsane oldu. Çünkü o, gerçek bir lider, gerçek bir hanımefendi, çelik gibi sert, ama utangaç, güçlü ama alçakgönüllü, dürüstlüğüyle ünlü, her zaman zarif ve cömertti. Başkanlar gelir ve gider ve Katharine Graham hepsini tanır.

Henry KIssInger

(Nixon'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı, Graham'ın özel dostu)Muazzam bir gazeteyi yönetiyordu. Ona güç veren dürüstlüğü, kişisel bütünlüğüydü. Aşırı utangaçlığını aştı ve müthiş bir özgüvene sahip olurken, mutlak güven duyabileceğiniz insani özelliklerini yitirmedi.

Walter CronkIte

(CBS Televizyonu'nun ağır topu)

Kay olağanüstü bir insandı. Post'u dünya basınının zirvesine taşıdı ve dul bir kadının gücü herkes için sürpriz oldu. Politika ve basın gibi ölümüne rekabet arenalarında herkes ona hayrandı.

Arthur O.Sulzberger

(The New York Times)

Zekası, cesareti, fikirleriyle Amerikan basınına damgasını vurdu. Özgür ve tarafsız basına önem veren herkes Graham'ı özleyecektir. Bizler kesinlikle özleyeceğiz.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı