Gündem Haberleri

  The Sunday Times: En öldürücü kuş gribi türü Avrupa’ya yayılmış olabilir

  Hürriyet Haber
  09.10.2005 - 13:10 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de kuş gribinin ortaya çıkması, tüm dünyada yankı buldu. The Sunday Times, "En öldürücü kuş gribi türünün Avrupa’ya yayılmış olmasından korkuluyor" derken, New York Times, kuş gribine karşı verilen mücadele için kaynak sağlanmadığına dikkat çekti. Los Angeles Times ise, Türkiye ve Romanya’da etkilenen köylerin karantina altına alındığını ancak hangi kuş gribi virüsünün olduğunun bilinmediğini kaydetti.

  Romanya’dan sonra Türkiye’de kuş gribinin ortaya çıkması tüm dünyada yankılandı. The Sunday Times gazetesi, "En öldürücü kuş gribi türünün Avrupa’ya yayılmış olmasından korkuluyor" ifadesini kullandı.

  SUNDAY TIMES
  İngiliz The Sunday Times gazetesi, ilk kuş gribi vakalarının Avrupa’da ortaya çıktığını belirterek, "En öldürücü kuş gribi türünün, bu hafta sonunda Türkiye ve Romanya’da kuşları enfekte ederek ilk defa Avrupa’ya yayılmış olmasından korkuluyor" diye yazdı. Doğrulatılan vakaların gerçekten en öldürücü türü olan H5N1 olup olmadığını görmek için bu hafta İngiltere’de testlerin yapılacağını kaydeden gazete, H5N1’nin 2003’den beri Asya’da 65 kişiyi ve milyonlarca kuşu öldürdüğünü anımsattı.

  NEW YORK TIMES
  New York Times de, Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekerken, şimdiye kadar kuş gribi ile mücadele için yeterli kaynak sağlanmadığını kaydetti. ABD Yönetimi ve Kongresi’nin ülkenin kuş gribi ile mücadele kalibiyetini iyileştirmek için milyarlarca dolar harcamaya hazırlandığını belirten gazete, buna karşın bazı ülkelerde birkaç milyon doların bulunmaması nedeniyle mücadelenin iyi yapılamadığına dikkat çekti. Gazete, FAO’nun Şubat’tan beri 100 milyon dolar toplamak için çaba gösterdiğini, şimdiye kadar sadece 30 milyon doları sağlayabildiğini kaydederek FAO yetkilisinin, "Güney Asya’da çok yaygınlaştığı için kuşlarda hastalığın yok edilmesi imkansız hale geldiği" değerlendirmesine yer verdi. Buna karşın gazete, virüsün kuşlardan insanlara bulaştırılmasının yaygınlaşmasının önlenebileceğini yazdı.

  LOS ANGELES TIMES
  Diğer büyük ABD’li gazete Los Angeles Times ise, Türkiye ve Romanya’nın ilk kuş gribi vakalarını açıkladıklarını belirterek "Her iki ülke, etkilenen köyleri karantina altına aldı, ancak virüsün hangi türünün olduğu belli değil" diye yazdı. Bilimadamlarının kuşların virüsü insanlara bulaştırabileceğini ancak pişmiş tavuk yenebileceğini söylediklerini kaydeden gazete, kuş gribinin sadece bazı türlerinin öldürücü olduğunu, uzmanların, 2003’ten beri Asya’da başgösteren H5N1 türünü izlediklerini kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı