Gündem Haberleri

GÜNDEM

  The Guardian: Cezaevindekiler ölüyor

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01


  İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, Türkiye'de F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla 800 kadar tutuklu veya hükümlünün sürdürdüğü ölüm orucunda tehlikeli döneme girildiğini yazdı.

  Gazetenin dünkü sayısında yer alan Türkiye muhabiri Chris Morris imzalı "Açlık grevindekiler ölüme yaklaşıyor" başlıklı haberde, 6 haftayı aşkın süreden bu yana devam eden açlık grevine en az 800 sol görüşlü tutuklu veya hükümlünün katıldığı belirtildi. Haberde, 100'den fazla mahkumun "ölüm orucu"na katıldığı, su veya yiyecek almayı kabul etmedikleri, şuurlarını kaybettiklerinde hiçbir tıbbi müdahale istemediklerini belirten formlar imzaladıkları vurgulandı. Ölüm orucunu destekleyenlerde şimdiden mide kanaması, hafıza ve görme kaybı gibi ağır tıbbi belirtilerin görülmeye başlandığı kaydedilen gazete haberinde, cezaevlerinin Türkiye'de büyük bir sorun olduğu belirtildi. Sema Pişkinsüt'ün görüşünü de yer verilen haberde şu ifadeler yer aldı:

  "Açlık grevleri, şiddetli tartışmalara yol açan hükümetin cezaevi reformu planlamaları nedeniyle başladı. Türkiye'deki cezaevi sistemi yıllardır sorun olmayı sürdürüyor. Şiddet eylemleri ve yolsuzluk çoktan olağan hale gelmiş durumda. Hükümet binlerce mahkumu koğuş sisteminden hücre sistemindeki yoğun güvenlikli cezaevlerine nakletmek istiyor. TBMM İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı, milletvekili Sema Pişkinsüt, 'Türk halkı güvenlik istiyor. Ancak, Türk halkı insan haklarına saygıyı da istiyor. Beni endişelendiren bir uzlaşma arayışı içerisinde olunmaması" diyor.''
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı