Gündem Haberleri

  "The Elders" heyetinden Kıbrıs toplantısı

  A.A
  09.10.2008 - 19:04 | Son Güncelleme:

  “The Elders” grubunun başkanı Başpiskopos Desmond Tutu, Kıbrıs ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas için, “Cesur, karizmatik ve genç, iki muhteşem liderin tarihle randevusu var” dedi.

  KKTC ve Kıbrıs Rum kesiminde temaslarda bulunan, “küresel ihtiyar heyeti” olarak da adlandırılan Başpiskopos Desmond Tutu başkanlığında, eski ABD Başkanı Jimmy Carter ve eski Cezayir Dışişleri Bakanı Lakhdar Brahimi'den oluşan “The Elders” grubu, Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palace Otelde basın toplantısı düzenledi.

  Başpiskopos Tutu, avantajlı bir zamanda yaptıkları ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bir araya geldikleri “cesur, karizmatik ve genç, iki muhteşem liderin tarihle randevusu olduğunu” söyledi.

  Görüştükleri Türk ve Rum gençlerinin “tek bir halk” olma arzusu taşıdığını belirten Tutu, iki liderin bu fırsatı değerlendirmemesi halinde “tarihin hesap soracağını” kaydetti.

  “The Elders”in barışı teşvik etmek amacıyla geldiğini belirterek, iki liderle çok iyi bir toplantı yaptıklarını anlatan Tutu, “Bu iki genç liderin, İncil'e göre Kıbrıs'a gelen Barnabas gibi şüphesi olanlara 'Tamamdır. Hadi elimizi diğer toplumdaki kardeşlerimize uzatalım' deme kapasitesi var. Konuları çok iyi anlıyorlar. Başarısızlığın bir seçenek olmadığını biliyorlar” dedi.

  Desmond Tutu, şöyle devam etti:
  “Başarı, insanların tüm istediklerini elde etmesiyle gelmez. Başarı, diğer toplumdaki kardeşlerimize elimizi uzatırsak gelir. Başarı, liderlerin uzlaşmaya hazır olmasıyla ve 'ya hep ya hiç' dememesiyle mümkündür.”

  Demokrasinin zaferiyle sonuçlanan Güney Afrika deneyimlerine basın toplantısında da değinen Tutu, görüştüğü liderlerle de bu deneyimi paylaştığını aktardı.

  CARTER: “ESAS HEDEF BARIŞ”

  Eski ABD Başkanı Jimmy Carter da, “sınırların kalkmasını isteyen gençlerle gerçekleştirdiği görüşmeden çok etkilendiğini” ifade ederek, “iki liderin barışı hedefleyen müzakerelerinin yanı sıra bariyerlerin çökmesi için daha pek çok şeyin yapılabileceğini” belirtti.
  Görüştüğü herkesin adada barış istemesinin önemine işaret eden Carter, “esas hedef barış için müzakerecilerin uzlaşmacı olması gerektiğini” kaydetti. Carter, halkın da istediği her şeyi elde edemeyeceğini ve karşı tarafın ihtiyaçlarını da anlaması gerektiğini söyledi.
  Carter, medyaya da büyük görev düştüğüne işaret ederek, olabildiğince olumlu olmak ve ihtilaf olabilecek küçük ayrıntılar üzerinde durmamak gerektiğini belirtti.

  BRAHİMİ: “DESTEK ŞART”

  Eski Cezayir Dışişleri Bakanı Lakhdar Brahimi ise konuşmasında, “en kritik dönemde BM Misyon Şefi olarak bulunduğu Güney Afrika'da bir mucize yaşadıklarını ve her gün yeni bir mucizenin gerçekleştiğini” belirtti.
  Brahimi, Kıbrıs'a da “o anın”yaşandığı izlenimi edindikleri için geldiklerini ifade ederek, iki liderin bu fırsatı değerlendirmek için ellerinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini kaydetti. İki liderin bunu yalnız yapmasının mümkün olmadığını, gerek içten, gerek dıştan desteğe ihtiyaçları olduğunu anlatan Brahimi, “The Elders”in de amacının bu desteği vermek olduğunu ifade etti.

  SORULARI YANITLADILAR

  The Elders grubu üyeleri, medya mensuplarının sorularını da yanıtladı.

  Desmond Tutu, bir soru üzerine, barış için tek tip bir model olmadığını, her ülkenin koşuluna uygun, ad-hoc (geçici) düzenleme gerektiğini söyledi. Toplumların isteklerinin önemine de işaret eden Tutu, zamanlama ve nasıl uygulanacağı konusunda oldukça hassas olmak gerektiğini belirtti.
  Tarafların birbirini cezalandırmamaya çalışmasını isteyen Tutu, “Tarih önemlidir, ancak tutsağı olmamak lazım” dedi.

  Jimmy Carter da sorular üzerine, “sürecin başarısız olması halinde en kötü sonuç olarak mevcut durumun devam edeceğini, ancak her iki liderin de oldukça kararlı olduğunu” ifade etti.Annan Planına da değinen Carter, tarafların çok iyi hazırladığı bu planın bir zemin olabileceğini belirtti. Carter, Kıbrıs sorununun çözümünün zor olmadığını söyledi.

  İki liderin başarısız olduğunu söyleyerek yardım istemesi ve BM'nin, “Ben artık yardım edemiyorum, lütfen gelin” demesi halinde, olaya müdahil
  olabileceklerini belirten Carter, liderler ve yardımcıların çok kararlı olmalarından dolayı buna gerek olmayacağına inandığını söyledi.

  Lakhdar Brahimi de Ankara'ya gitmeyi planlayıp planlamadıkları sorusuna, sadece Ankara'yı değil, diğer garantör iki ülkenin başkentlerini de ziyaret etmenin faydalı olacağı yanıtını verdi.

  Brahimi, Türk ordusunun olası bir çözüm öncesinde adadan çekilmesinin faydalı olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, “Bu konu şu aşamada konuşulacak bir konu değil” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı