The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı

The Economist
16.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

2008 küresel finans krizi ve internetin yaygınlaşması seks işçiliğinin yaygınlaşmasına ve fiyatların da düşmesine yol açtı.

Artık dünyada vazgeçilmez bir teknoloji olan internet seks işçiliğinin de çehresini köklü bir şekilde değiştiriyor. Ünlü İngiliz haftalık dergi The Economist'in yaptığı araştırmaya göre internetin yaygınlaşması seks işçilerinin sayısının artmasında en önemli faktörlerden biri oldu.

The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı İŞTE ABD’Lİ BİR SEKS KÖLESİ

Derginin 12 ülkede, 84 şehirde, 190 bin seks işçisini kapsayan ve 1999'a kadar geri giden araştırmasına göre 2006'da 340 dolar olan seks işçisinin ortalama saatlik ücreti 2014'te 260 dolara kadar geriledi.

The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı

KRİZLE BİRLİKTE GÖÇ ARTTI ARZ PATLADI
Derginin yaptığı analize göre bunda iki faktör rol oynadı. Birincisi küresel finans krizi. 2008 krizi birçok ekonominin küçülmesine yol açarken artan göçle birlikte seks işçilerinin sayısı arttı, arzın artmasıyla birlikte fiyatlar ucuzladı. Artan göçe dikkat çeken dergi dünyadaki büyük şirketlerin göç merkezi olduğunu ve seks işçileri tarafından da tercih edildiğini belirtti.

The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı

İNTERNET GİZLİLİĞİ GETİRDİ

The Economist ikinci faktör olarak ise internetin yaygınlaşması ile birlikte seks işçilerinin sokaklar yerine internette daha güvenli ve gizli bir şekilde müşterileriyle buluşabildiğine dikkat çekti. Bunun arzı yükselttiğine dikkat çeken dergi birçok eğitimli kadının da internet sayesinde gizli kalarak seks işçiliğini tercih ettiğini belirtti. Dergi internetin ülke yasalarının arkasından dolanmaya izin verdiğini, birçok seks işçisinin web sitelerini başka ülkede kurulmuş gibi gösterdiklerini vurguladı.

The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı

Küresel kriz ve internet ile birlikte seks işçiliği fiyatlarını düşürdü.

İŞSİZLİĞİN FAZLA OLDUĞU YERLERDE FİYAT DÜŞÜYOR
Dergi seks işçiliğinde fiyatların düşmesinde kentlerdeki işsizliğinde önemli olduğunu vurguluyor. Bu konuda ABD'den örnek veren The Economist işsizliğin 2010'da yüzde 12.5 olduğu Cleveland şehrinde fiyatların düştüğünü belirtti. Dünyada ise The Economist'in seçtiği şehirler arasında Tokyo'da seks işçiliğinin ucuz olduğu dikkat çekiyor. New York'taki yaşam maliyetine sabitlenen fiyatlara göre Tokyo'da saat başı ücret 180 dolarken ABD'nin Boston şehrinde ücret 380 dolara yaklaşıyor.

The Economist: Küresel kriz ve internet seksi ucuzlattı

The Economist'e göre küresel krizden olumsuz etkilenen Amsterdam'da seks işçiliğinde ortalama fiyatlar saat başına 250 dolara geriledi.

"HÜKÜMETLER ÖNÜNE GEÇEMEZ"
Derginin editoryal yazısında ise seks işçiliğinin geleceği ile ilgili ilginç ifadeler yer aldı. Hükümetlerin seks köleliği ve çocuk fuhuşu gibi konularda önlem alıp yasaklamaya odaklanması gerektiğini belirten dergi, yetişkinlerin kendi kararını verip internet üzerinden gizli ve güvenli şekilde seks işçiliği yapmasının ise önüne geçilemeyeceğini, bu kararın seks işçiliğini tercih eden yetişkinlere bırakılması gerektiğini belirtti. Dergi seks işçiliğinin ABD ve İngiltere'de ekonomiye milyarlarca dolar katkı yaptığına da dikkat çekti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı