Dünya Haberleri

DÜNYA

  The Economist : 'ABD Temsilciler meclisi kararı çok aşırı bir karar'

  Yavuz Çekirge
  21 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2007 - 16:42

  Türkiye'nin  önemli, ama aynı zamanda da hırslı bir müttefik olduğuna dikkat çeken Economist, kendi ifadesiyle "dışarıdan yapılan bu tür hatalı müdahalelerin", Türkiye içindeki gerginlikleri körüklediğini ve ülkeyi Batı'dan uzaklaştırdığını belirtiyor.

  "Ancak ülkelerin geçmişleriyle yüzleşmelerinin iyi birşey olduğu da inkar edilmemeli. Özellikle de söz konusu geçmiş, 20'inci yüzyılın başlarındaki Osmanlı İmparatorluğu olunca."

  "AK Parti, köklü reformlar ve ekonomik iyileşme sayesinde, Temmuz ayındaki seçimlerde daha büyük bir çoğunluk ile yeniden tek başına iktidar oldu. Bu fırsatı, Türkiye'nin acil sorunlarını çözme adına daha iyi kullanmalıydı.”
  Ermeni ve Kürt sorunlarına siyasi yaklaşımı  generaller engelliyor.

  "Buna da, Amerika Birleşik Devletleri'nin telkinlerine kulak verip, Ermenistan sınırını açarak başlayabilirdi."
  Ermenistan halkının, diaspora Ermenilerinden farklı olarak, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine sıcak baktığı, Türkiye'nin de, bakıcılık yapmak için ülkeye yasa dışı yollardan giren binlerce Ermeni'ye göz yumarak jest yaptığı aktarılıyor.

  "Erdoğan'ın kurmaylarıysa bu tıkanıklıktan, 'Ermenistan Türkiye ile barış yapmak istiyorsa, önce Azerbaycan ile barışmalıdır' diye ısrar eden  generalleri sorumlu tutuyor. Bu isimlere göre, Kürtler ile siyasi uzlaşma sağlanmasını engelleyen de ordu."

  The Guardian:  Benazir Butto bombalı suikast girişimi için Askerleri Suçladı

  Benazir Butto ‘nun uğradığı bombalı saldırının ardından yaptığı açıklamalar Pakistan ordusundaki gizli bir örgütü işaret ediyor .

  Butto yaptığı açıklamada saatler öncesinde suikastin kimler tarafından ve nerede yapılacağı bilgisini aldığını, elinde isimler ve telefon numaraları da olduğunu iddaa etti . Buto tüm bilgileri zamanında Pervez Müşerref ‘ e aktardığını ve soğukkanlılığını koruduğunu söyledi.

  Bugün Karaçi olayın şokunu yaşıyor.Cadde ve sokaklar tamamiyle boş. Tüm okullar ve resmi daireler tatil edilmiş durumda.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı