İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

THD: Nüfusun yüzde altmışından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor

DHA
08 Ağustos 2017 - 15:15Son Güncelleme : 08 Ağustos 2017 - 15:15

THD: Nüfusun yüzde altmışından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor

DHA

İstanbul, 8 Ağustos (DHA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda gerçekleşen "gıda enflasyonunun maaş artışlarını aştığına" dikkat çekerek, "Nüfusun yüzde yirmiden fazlası açlık sınırının altında, yüzde altmışdan fazlası ise yoksulluk sınırının altında yaşıyor" uyarısında bulundu.
Ücret artışları ve gıda fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin bir açıklama yapan Çakar, "Temmuz 2016 – Temmuz 2017 döneminde asgari ücretlilerin net maaşlarında yüzde 7.92, çalışan memurların yüzde 10.0, emekli memurların yüzde 10.13, emekli işçilerin ise yüzde 10.9 artış oldu" dedi ve ekledi:
"Bu maaş artışları ile gıda fiyat artışlarını karşılaştırdığınızda, asgari ücretlilerin 53 gıda maddesinde, çalışan memurlar ve emekli memurların 45 gıda maddesinde, emekli işçilerin ise 41 gıda maddesinde satın alma güçleri düştü.
"Bununla birlikte, asgari ücretlilerin ambalajlı su ve şehir şebeke suyla birlikte enerji malları, ulaşım hizmetleri ve temizlik mallarının tamamında satın alma güçleri düştü.
"TÜİK’in gıda enflasyonu, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüketicilerin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için hangi gıdaları ne kadar tüketmesi gerektiğine göre değil, fiili olarak ne tükettiklerine bakarak hesaplanıyor; bu bakımdan bilimsel ve gerçekçi değildir.
"Türkiye’de yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayanlar ağırlıklı olarak unlu gıdalardan oluşan karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme tarzı sürdürmek zorunda bırakıldılar. TÜİK’de bu beslenme tarzını oluşturan gıda maddelerini enflasyon hesaplarında ağırlık noktası olarak ele alıyor."
Türkiye’de milyonlarca kişinin "resmi asgari ücretin altında ve sigortasız" çalıştırılmakta olduğuna da dikkat çeken Çakar, "Ayrıca, genç işsizlik rakamları da yüzde 25’ler dolayındadır. Söz konusu açlık ve yoksulluk rakamları ile TÜİK’in hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını karşılaştırdığımızda, nüfusun yüzde 20'sin'den (16 milyondan çok kişi) fazlasının açlık sınırının altında, yüzde 60'ından fazlasının da (48 milyondan çok kişi) yoksulluk sınırının altında yaşadığı anlaşılmaktadır" dedi. (Tablo)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde THD: Nüfusun yüzde altmışından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı