ANKARA HABERLERİ

THD Genel Başkanı Çakar:

AA / Fatih Erkan Doğan
18.12.2014 - 14:21Son Güncelleme :

- "2015 yılı bütçesi iddiaların aksine bir seçim bütçesidir"

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Fatih Erkan Doğan

ANKARA (AA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, 2015 bütçesinin iddia edilenin aksine bir seçim bütçesi olduğunu savundu.

Çakar, THD Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2015 bütçesiyle seçim yatımlarının Kamu İktisadi Teşekkülleri ve yerel yönetimler eliyle yapılmaya çalışıldığını iddia etti.

Gelecek yıl yatırımlara ayrılan bütçe payının bu yıla göre düştüğünü ifade eden Çakar, 2015 yılı bütçesinde sermaye gruplarının ödediği vergilerde herhangi bir değişiklik öngörülmediğini vurguladı. Çakar, doğrudan vergilerin ancak yarıya yakınının sermaye kesimi tarafından ödendiğini belirtti.

Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içinde ağırlıklı paya sahip olmaya 2015 yılında da devam ettiğini vurgulayan Çakar, şöyle konuştu:

"2014 yılı bütçesindeki toplam vergi gelirlerinin yüzde 67'si KDV, ÖTV ve benzeri dolaylı yani tüketici vergisidir. Bu oran OECD ülkelerinde bizdekinin yarısı kadardır. Dolaylı vergiler, gelirden bağımsız ödendiği için en adaletsiz vergidir. Çünkü, zengin ve yoksul tükettikçe aynı vergiyi öder. Kaldı ki geri kalan doğrudan vergilerin yarıya yakını da gene emekçiler tarafından ödenmektedir. Yani, emekçiler başta olmak üzere, büyük halk yığınları ve yoksul tüketiciler çifte vergi kıskacı altındadır. Ne yazık ki, bu durum 2015 yılı bütçesinde de değişmemektedir."

Çakar, tüm bunların sonucunda 2015 bütçesinin iddia edilenin aksine bir seçim bütçesi olduğunu savundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde THD Genel Başkanı Çakar: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı