Dünya Haberleri

  Thatcher'in 30 yıl sonra ortaya çıkan Vietnam gafı

  hurriyet.com.tr
  30.12.2009 - 11:23 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de 30 yıl sonra kamuoyuna açıklanan gizli belgeler, eski Başbakan Margaret Thatcher’ın, 1979 yılında Vietnamlı mültecilerin kendi vatandaşlarından önce sosyal konut hakkı elde etmelerine “antipati” ile baktığını ve bu yüzden binlerce insanı ülkesine almak istemediğini ortaya koydu.

  Thatcher, o yılın Mayıs ayında İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olmuş ve ilk önemli politik kararını komünist Vietnam’dan kaçan mülteciler üzerinde vermek zorunda kalmıştı. Mültecilerin çoğu o dönem İngiltere kontrolünde olan Hong Kong’a fazlasıyla insan taşıyan gemilerle para karşılığı taşınmıştı.

  Birleşmiş Milletler ve yardım dernekleri İngiltere’nin de arasında bulunduğu ülkelere daha fazla Vietnamlıyı yerleştirmesi için baskı yaptı, ancak Thatcher bu isteğe pek sıcak bakmadı. Yine de İngiltere 10 bin Vietnamlıyı kabul etti.

  Thatcher, İngiliz vatandaşları konutlara sahip olamazken göçmenlere bu hakkın verilmesini yanlış bulmuştu.

  Dönemin bakanları ile uzun süre bu konuda tartışmaları sürdüren Thatcher, halktan gelen yoğun mektup üzerine yasal kayıtlarda belirtilen şu öneride bulunmuştu: “Bu görüş içinde mektup yazan herkes bir (Vietnamlı mülteciyi) kişiyi evine davet etmelidir.”

  Bu bilgileri içeren dokümanlar 30 yıl ardından Londra Ulusal Arşivleri’nden kamuoyuna sunulan ilk gizli belgeler olma özelliğini taşıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı