« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TFF'den TÖSSED'e destek

Türkiye Futbol Federasyonu ve zihinsel engellilerin spor yoluyla topluma kazandırılması amacıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye Özel Sporcular Derneği bugün ortak bir basın toplantısı düzenledi.

DHA
SON GÜNCELLEME

TFF'nin İstinye'deki binasında gerçekleşen toplantıya Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TÖSSED Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, TÖSSED Başkanı Necmettin Aydın ve "Özel Sporcular" katıldı.

Basın toplantısında, 10-18 Mayıs tarihleri arasında İstinye Park Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşecek olan "Türk Telekom-TÖSSED Festivali" ve bu festivale TFF, Milli Takım katkısı anlatıldı. Festivalde Milli Takım forması satın alanların, 18 Mayıs'ta festivale katılacak A Milli Takım oyuncularına bu formaları imzalatabileceklerini belirten TFF Başkanı Mahmut Özgener şöyle devam etti: "Bu formaların gelirinin TÖSSED'e kalması ve "Özel Sporcu"ların çok sevdikleri yıldız oyuncularla bir araya gelerek, sosyal hayata katılmasının sağlanması bizi çok mutlu ediyor" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun engelli futboluna yaptığı çalışmaları da anlatan Başkan Özgener, "Türkiye Futbol Federasyonu olarak futbolun her türlüsünü ülke çapında yaygınlaştırmayı amaç edindik. Yaptığımız her etkinlikte futbol aşkının engel tanımadığını çok net bir biçimde görüyoruz. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında "Engel Tanımayanlar Futbol Şenlikleri" düzenliyoruz. 27 ilde gerçekleşecek etkinliklerde 8 bine yakın engelli vatandaşımız futbol oynamak için bir araya gelecek. Ayrıca yarın kutlanacak olan İşitme Engelliler günü vesilesi ile de tüm yurtta futbol organizasyonları düzenleyeceğiz" diye konuştu.

"2 YENİ LİG HAYATA GEÇTİ"

TFF Başkanı Özgener basın toplantısında şöyle devam etti: TÖSSED ile bu konuda aynı doğrultuda ilerliyoruz. Hem 2008 hem de 2009'da kendileri ile birlikte Beylerbeyi'ndeki tesislerinde düzenlediğimiz Özel Olimpiyatlar Türkiye Ulusal Futbol Karma Turnuvaları da bunun en güzel kanıtı. Çok değil 1 ay önce dünyada ilk kez Türkiye'de gerçekleştirilen "Uluslararası Özel Olimpiyatlar 2010 Avrupa Gençler Karma Futbol Turnuvası"nda da TÖSSED'e destek vermekten onur duyduk. Ayrıca 2009-2010 sezonu ile birlikte Ampute Ligi'ni ve İşitme Engelliler Tam Deplasmanlı 1.Ligi'ni de hayata geçirdik. Açıkçası bu şenliklere katılan engelli dostlarımızın yaşam sevincini, gözlerindeki ışığı görmek bizleri teşvik ediyor."

19 MAYIS HERKES İÇİN FUTBOL GÜNÜ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, UEFA tarafından Grassroots Günü olarak ilan edilen 19 Mayıs'ın 19 Mayıs; Türkiye'de hem Gençlik ve Spor Bayramı hem de HERKESiçinFUTBOL günü olarak kutlanacağını söyledi. Başkan Özgener, ülke genelindeki 19 Mayıs şenliklerinde futbol temasının işleneceğini ve İstanbul'daki HERKESiçinFUTBOL kutlamalarında engel tanımayan sporcuların da futbol sevgilerini sahaya yansıtacağını vurguladı.

TÖSSED Onursal Başkanı Dilek Sabancı da toplantıda yaptığı konuşmada, "Geleneksel hale getirmeyi planladığımız bu festival sayesinde hem derneğimizin faaliyetlerini halka daha iyi anlatmayı, hem de derneğimize bağış yolu ile gelir sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye'de yaklaşık 14 bin kayıtlı sporcumuz var, bunların 5 bini aktif olarak spor yapıyor. Spor yapmak zihinsel engelli çocuklarımızı hayata bağlıyor. TÖSSED olarak amacımız, 8 yaş üzeri zihinsel engelli çocuk ve gençleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkartarak yaşamın içine çekmek, onlara toplumda kabul ve saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı sağlamak" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz