« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TFF'den 'büyüklere' dev kıyak

Kulüplerin, kadrolarındaki fazla yabancı oyuncuları elden çıkartamadığını gören TFF, yabancı kontenjan sayısını 5+3'ten şartlı olarak 5+3+1'e çıkardı.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME

Süper Ligde heyecanın başlamasına kısa bir süre kala, yabancı oyuncu kuralındaki +1’in şifresi çözüldü. Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerden yabancı oyuncu ile ilgili gelen 6+2 önerisini kabul etmemiş, yeni sezonda uygulamanın 5+3 şeklinde olacağını açıklamıştı. Kısa bir süre sonra ise Futbol Federasyonu yönetim kurulu, aldığı bir kararla, 5+3 kuralına, + 1 ekleme yaparak, kulüplerin elini rahatlatmıştı.

Ancak, yeni kuralın daha önce uygulanan, 6+2, 6+2+2 ve 6+0+4 kurallarından farkı var. Eski kurallarda, kulüpler belirlenen sayıda oyuncuya lisans çıkarıp, 6’sını sahada, 2’sini yedek kulübesinde, 2’sini tribünde ya da 4’ünü tribünde oturtabiliyor, sezon içinde ise tribüne çıkan oyuncular değişebiliyordu.

Yeni kuralda, kulüpler, 5+3 kontenjanı dışında kalan oyuncusunu, sezon başında belirlemek, o ismi 34 hafta oynatmayacağını garanti etmek ve bunu yazılı olarak federasyona iletmek zorunda. Kulüp, bir sezon boyunca sözleşmesini donduracağı oyuncu için, maddi yükümlülüklerini yerine getirmek, ayrıca sözleşme dondurulması için oyuncunun rızasını almak mecburiyetinde. Kulüp, sezon içinde kontenjan içinde yer alıp görev yapan herhangi bir oyuncunun sakatlanması durumunda bile, sözleşmesi dondurulan oyuncudan faydalanamayacak, oyuncunun sakatlığı ciddi ve uzun süreli bile olsa, sözleşmesi dondurulan oyuncu kontenjan kapsamına giremeyecek. Kısacası, tribüne çıkacak oyuncu parasını almaya devam ederken, takıma sıfır katkı verecek.

Federasyon yetkililerine göre bu uygulamanın amacı, sözleşmesi devam eden, ancak kendisinden faydalanılması düşünülmeyen oyuncu, sözleşmesini feshetmeye yanaşmadığında kontenjan açısından zor durumda kalan kulüpleri rahatlatmak ve kulüp tarafından yapılacak olası tek taraflı fesih sonrasında FIFA nezdinde karşılaşılacak sorunların önüne geçmek


Statü ne diyor ?
MADDE 2 -
FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU 2014 – 2015 sezonunda kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilirler ve 18 kişilik isim listesine yazabilirler. Ancak bir müsabakada aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz