« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TFF'den açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig'de pazar günü oynanan Gaziantepspor - Diyarbakırspor maçında yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Federasyon, Diyarbakırspor Kulübü aleyhine ayrımcılık içeren bir tezahürat ya da slogana rastlanmadığı, bununla birlikte çok az sayıdaki Gaziantepspor seyircisinin münferit olarak çok kısa süreli "Kahrolsun PKK" sloganı attığı saptandığını açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıklaması şu şekilde:

"Türkiye Futbol Federasyonu, 1 Kasım 2009 tarihinde Gaziantep'te oynanan Gaziantepspor-Diyarbakırspor Turkcell Süper Lig müsabakası öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanılan tüm olayları detaylı olarak ele almıştır. TFF Hukuk Müşavirliği söz konusu maçın; emniyet görevlileri tarafından çekilmiş görüntülerini, maçın temsilcilerinin kendi video kayıtlarını, yayıncı kuruluşun temin ettiği tüm görüntülerle birlikte maçtan sonra ulusal düzeyde yayın yapan tüm kanalların müsabaka ile ilgili görüntü ve haberlerini, maçın temsilcilerinin raporlarını kapsamlı bir şekilde inceledi.

Söz konusu incelemenin sonucunda; özellikle maç sırasında iddia edildiği gibi Diyarbakırspor Kulübü aleyhine ayrımcılık içeren bir tezahürat ya da slogana rastlanmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte; karşılaşmadan 8 dakika önce ve sona ermesinden 5 dakika sonra, çok az sayıdaki Gaziantepspor seyircisinin çok kısa süreli olarak "Kahrolsun PKK" sloganı attığı saptanmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak, sahalarımızda yaşanan tribün olayları ile futbol dışı tüm eylemlerin ebediyen sistem dışında kalması için çalışmalar yürütüyor ve bu konulara daha önce görülmemiş bir hassasiyet gösteriyoruz. Tam 1 ay önce TFF Disiplin Talimatı'nın 52. Maddesine eklediğimiz yeni bir fıkra ile de "etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak ve devamlılık arz eden bir biçimde tezahürat yapılması"na para, saha kapatma, seyircisiz oynama ve puan indirme cezaları getirdiğimizi hatırlatmak isteriz.

Ülkemizin en çok takip edilen sporu olan futbol, doğası gereği heyecan içeren ve her türlü sonucu bünyesinde barındıran bir daldır. Profesyonel liglerde görev yapan tüm kulüplerin yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu olarak gösterdiğimiz bu kararlı yolculukta en önemli paydaşımız durumundadır. Başta kulüp yöneticileri olmak üzere futbol ailesinin tüm bireylerini bir kez daha sağduyuya davet ediyoruz.

Mevcut sporda şiddet yasasının değiştirilmesi ve sporda şiddetle mücadele konusunda radikal çalışmalar başlatmaya kararlı olan Türkiye Futbol Federasyonu, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafız Özak'ı da bu konudaki hazırlığı konusunda bilgilendirmiş ve olayların daha geniş bir bakış açısıyla ele alınması konusunda görüş birliğine varılmıştır. Köklü çözüm önerilerini hazırlayan TFF ile birlikte Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Kulüpler Birliği'nin de dahil olduğu platformda ortak sonuçların çıkacağı toplantının bu hafta içinde yapılacağını ümit ediyoruz.

Dünkü maçta, bitiş düdüğünün ardından sahaya girerek maçın hakemine fiili saldırıda bulunmak isteyenler arasında özellikle Diyarbakırspor Kulübü idarecileri bulunması, bizleri derinden üzmüştür. Köklü geçmişi ile Türk futbolunun önemli kurumlarından biri olan Diyarbakırspor'un idarecilerinin de bundan sonraki açıklamalarında serinkanlı bir tutum sergileyeceklerine inanıyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu güzel oyuna saha dışı etkenlerle müdahale edilmesine ve zarar verilmesine şimdiye kadar nasıl müsaade etmediysek bundan sonra da müsaade etmeyeceğiz. Ve bu konuda çıkardığımız talimatların sürekli takipçisi olduğumuz gibi bu talimatların ihlalinde de gerekenin yapılacağını bir kez daha vurgulamak isteriz. Tüm bunların ışığında başta Diyarbakırspor Kulübü Başkan ve yöneticileri olmak üzere tüm futbol kamuoyunu soğukkanlı olmaya davet ediyoruz.

TEKNİK DİREKTÖR KARARA KARŞI

Gaziantep maçından sonra karayolu ile Diyarbakır'a geldiklerini belirten Diyarbakırspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Şanlıurfa'ya vardıklarında kulüp başkanı Çetin Sümer'in kendisini arayarak, Galatasaray maçına çıkmama kararı aldıklarını kendisine söylediğini anlattı. Doğan, Sümer'in bu kararının kızgınlık ve öfkeyle alındığını düşündüğünü, ancak daha sonra bu konuda ciddi olduklarını anladığını dile getirdi. Galatasaray maçına çıkmama kararını doğru bulmadığını anlatan Doğan, şöyle dedi:

"Bunun yanlış olduğunu başkana da söyledim, size de rahatlıkla söyleyebilirim. Ben bir maça bağlı kalıp konuşmam. Ama 6 haftadan beri hakemlerle ilgili çok önemli sorunlar yaşıyoruz. Her maç biraz daha artarak devam hakemlerin yanlı tutumlarını ben de farkedebiliyorum. Emek sarfeden bir insan olarak, hakemlerin maçlarımızı yüzde 100 yanlı yönettiklerinden eminim. Başkan ve yönetim bir karar almış. O başkanın düşüncesi ama bir teknik adam olarak maça çıkmama gibi bir düşüncem olamaz."

Gaziantepspor maçı öncesinde ve maç oynandığında siyasi slogan hiç duymadığını belirten Ziya Doğan, şunları anlattı:

"Maç bitiminde çok sinirlenmiştim. Hakeme yaklaştım ve 'Bakabilirsen gözüme bak, ama bakamazsın' dedim ve sinirli bir şekilde odaya girdim. Sonradan duydum ki kargaşa olmuş, yine siyasi sloganlar atmışlar, bunlar çirkin şeyler. Bu tip söylem ve düşünceler tabii ki maç içinde bizi olumsuz etkiliyor. Yönettiğim takım ve ben, bu olaylarla gündeme gelmek istemezdim. Ben aslında şununla gündeme gelmek isterdim. 15 günde 10 milyon harcayarak 30 futbolcuyu bünyeme almışım. Güzel bir takım oluşturmuşum. Hakemler yanlı ve taraflı maç yönetmemiş olsa, Kuran çarpsın ki şu an lig 5'incisiydik. Allah aşkına oynadığımız 6 maçtaki 12 pozisyondaki kararların tümü aleyhimize verilmiş ve maçın kırılma anını oluşturmuş. O zaman biz neyin mücadelesini veriyoruz? Evet az parayla çok büyük işler yaptık. Bu bol para harcayıp ta başarıya ulaşmayanları rahatsız etti. Sanırım bu yüzden bizimle uğraşıyorlar."

Gündem nedeniyle futbolcuları motive etmenin zorlaştığını anlatan Doğan, Galatasaray maçı öncesi Diyarbakırspor için kurulan tuzağın başarıyla sonuçlandığını savundu. Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gaziantep maçının özetlerini akşam izledim. Faul bile çalınmaması gereken iki pozisyonda, Ayman ve Barış'a sarı kart gösterilmiş. Nedeni şu; haftaya Galatasaray maçı var, Ayman ve Barış aynı mevkide ön liberoda oynayan iki önemli futbolcu. Dolayısıyla Galatasaray'a karşı forma giyemeyecekler. Şimdi bu görüntülerden sonra ister istemez hakemin yanlı maç yönettiğini düşünüyorsun."

KARAR PERŞEMBE GÜNÜ

Diyarbakırspor Kulübü Yönetimi, Turkcell Süper Lig'deki Galatasaray maçına çıkıp, çıkma konusundaki son kararını 5 kasım perşembe günü verecek.

Deplasmanda, Gaziantepspor ile dün oynadığı ve 2-1 kaybettiği maçın ardından hafta sonu kendi sahasında oynayacağı Galatasaray maçına çıkmama kararı alan kulüp yönetimi, gelen tepkiler üzerine bu akşam toplanarak, konuyu yeniden ele aldı.

Başta vali, belediye başkanı ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile yarın ve çarşamba günü konuyu değerlendirecek olan yönetim kurulu, perşembe günü düzenleyeceği basın toplantısıyla kesin kararını açıklayacak.

Öte yandan, kulüp yönetimi toplantıda, konunun medyada farklı şekillerde ele alınması nedeniyle tüm kulüp yöneticilerine, kararın açıklanacağı süreye kadar konuşma yasağı getirmeyi kararlaştırdı.


Bunları da Beğenebilirsiniz