« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TFF göz yumuyor UEFA men ediyor

UEFA Finansal Fair Play Kriterleri’ne uymadığı için Bursaspor da 1 yıl Avrupa’dan men cezası aldı. Böylece bu nedenle ceza alan üçüncü takım oldu. Kulüpler bir an önce kendilerine çeki düzen vermez ve TFF de sağlam denetim yapmazsa men cezaları artabilir.

KENAN BAŞARAN
SON GÜNCELLEME

KULÜP LİSANS SİSTEMİ DOĞRU DÜZGÜN UYGULANSA AVRUPA YOLU KAPANMAZ

Bursaspor neden Avrupa’dan 1 yıl men edildi?
Çünkü, futbolcu ödemelerinde UEFFA Finansal Fair Play Kriterleri’ne bir kez daha uymadı. 2012’de bu nedenle aldığı ama ertelenen cezası aynı sıkıntı yaşanınca devreye sokuldu.
Süreç tamamlandı mı?
Hayır. Yeşi beyazlı ekip uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi olan CAS’a itirazda bulunacak ve nihai karar oradan çıkacak.
Karar kesinleşirse ne olacak?
Bursaspor, önümüzdeki 4 yıl içinde Avrupa kupalarına katılım hakkı elde ettiği ilk yıl cezayı çekecek. Timsah 4 yıl içinde Avrupa bileti alamazsa ceza zaman aşımına uğrayacak.
Türkiye’den daha önce bu tür ceza alan takım oldu mu?
Evet. 2012’de Beşiktaş da yine kriterler çerçevesinde doğru beyanda bulunmadığı için 1 yıl men cezası aldı ve cezasını da çekti. Gaziantepspor da mali kriterlere uymadığı için 1 yıl men cezası aldı. Bu sezon başında Şike Davası nedeniyle Avrupa Ligi’ne gitme şansı doğan Kasımpaşa da UEFA’dan A lisansı alamadığı için hakkını Karabük’e kaptırmıştı.
Bu cezaların alınmasında sadece kulüpler mi kusurlu?
Hayır. Tüm kulüpler TFF tarafından Kulüp Lisans ve Mali Fair Play Sistemi çerçevesinde denetleniyor. Bu denetimler sağlıklı şekilde yapılsa kulüpler UEFA denetiminden de sağlıklı çıkar. Aynı bilançolara bakıldığında TFF ayrı, UEFA ayrı bir sonuca varıyor ve sonunda ceza çıkıyorsa burada TFF görevini savsaksıyor demektir. Üst üste gelen cezalar, ağızlardan düşürülmeyen ‘marka değeri’ne de halel getiriyor.
UEFA’nın TFF’ye bir yaptırımı olabilir mi?
Elbette. UEFA, denetimleri sağlıklı yapmadığı için Macaristan Futbol Federasyonu’na ceza verdi.
Başka bir takımımıza ceza gelme ihtimali var mı?
Maalesef bu ihtimal var. Daha önce zarar sınırını aştığı için para cezası alan Galatasaray ve sürekli zarar açıklayan Beşiktaş’ın incelemesi sürüyor. Bu iki kulüp UEFA’yı ikna edemezse ceza alabilir. İki kulüp için de ay sonunda bir karar çıkabilir. Kulislerde özellikle sarı kırmızılıların durumunun ciddi olduğu konuşuluyor.
Peki çözüm nedir?
Çözüm basit. Herkes ayağını yorganına göre uzatatacak. Kriterleri gözönüne alınıp her anlamda yeniden yapılanma gerçekleştirilecek. Gereksiz transferlerden kaçınılacak, alt yapıya önem verilecek. Nihayetinde gelirinden çok gider yapmayacaksın.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler