Gündem Haberleri

  Tezkereye ret veren CHP'li Baykal'ı üzdü

  ANKA
  19.10.2007 - 11:27 | Son Güncelleme:

  CNN Türk Televizyonunda Fikret Bila ve Murat Yetkin’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Baykal, Meclis’te büyük bir çoğunlukla kabul edilen tezkere sonuçlarını değerlendirdi.

  “EŞREF ERDEM BENİ ÜZDÜ”

  Baykal, tezkere oylamasına “ret” oyu veren Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem’in tavrını şöyle değerlendirdi:

  “Bu davranışından haberim yoktu. Genel Kurul tezkere oylaması öncesi partimizin MYK’sı vardı. Orada bile özel bir açıklama yapmadı. Kişisel, vicdani bir karar vermiş. Bu kararını partiye taşımamıştır. Ama bu tavrı beni üzdü. Henüz kendisiyle konuşmuş değilim. Kendi vicdani kararıdır.”

  Baykal, bu tavrın parti politikasının tartışılmasına yol açabileceği yorumuna da karşı çıktı ve, "Politikamız çok sağlam" dedi.

  CHP LİDERİ BAYKAL: TEZKEREYİ DÜNYA ÖNEMSEDİ

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, tezkere ile ilgili değerlendirmesine “Güçlü bir siyasi destekle çıktı. TBMM büyük bir destekle verdi. Çok ciddi bir adım atıldı. Hükümete Meclis’ten verilen güçlü desteği dünya önemsemiştir. Bu tezkerenin hedefi ABD, Kuzey Irak’lı yetkililerdir. Türkiye şimdi dünyaya PKK var demiştir” dedi.

  Baykal, tezkere oylamasına “ret” oyu veren Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem’in tavrını ise, “üzüldüm” diyerek değerlendirdi.

  “TÜRKİYE'Yİ DEĞİL PKK'YI CAYDIRIN”

  Baykal tezkereye ilişkin şunları söyledi:
  “Güçlü bir siyasi destekle çıktı. TBMM büyük bir destek verdi. Çok ciddi bir adım atıldı. Hükümete Meclis’ten verilen güçlü desteği dünya önemsemiştir. Bu tezkerenin hedefi ABD, Kuzey Irak’lı yetkililerdir. Türkiye şimdi dünyaya PKK var demiştir. Kimse açıkça PKK demiyor. Ona meşruiyet sağlıyor. Muhalefetin ısrarı ve çabasıyla Hükümet de bunu gördü. Türkiye sadece kendine yapılan haksız saldırıları meşru bir yolla çözmeye çalışıyor.”

  Türkiye'nin meşru girişimlerde bulunduğu sürece batağa sürüklenmeyeceğini ifade eden Baykal, “Bu karar Meclis’ten çıktığı zaman Irak ne yaptı? Irak yetkililerinden gelen, 'PKK’yı kovuyoruz' açıklamaları, ABD Başkanı Bush’un açıklamaları gösteriyor ki Türkiye’yi bu konuda caydırmaya çalışıyor. İnsanın aklına şöyle bir şey geliyor. Türkiye’yi caydıracağınıza PKK’yı caydırın” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı