Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tezkere yarın Meclis'te

  Hürriyet İnternet
  10 Ekim 2007 - 21:12Son Güncelleme : 10 Ekim 2007 - 22:05

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Kuzay Irak'a olası bir müdahalede kullanılmak üzere hazırlanan tezkereye son şeklinini verildiğini ve tezkerenin yarın Meclis'e gönderileceğini söyledi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, son günlerde artan terör saldırıları ve PKK terör örgütüne yönelik olası Kuzey Irak operasyonu konusunda CNN TÜRK televizyonunda açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'a yöneltilen sorular ve Başbakan'ın yanıtları:

  Soru: Türkiye teskere çıkarma konusunda çok tecrübeli. ABD  Temsilciler Meclisi'nde soykırım iddiaları görüşülürken tezkerenin gündeme gelmesi zamanlama bakımından bir anlam taşıyor mu?

  Erdoğan: Bu işin bir takvimi var. Dünayada gelişmeler, Ortadoğu... Bir tarafta Ermeni meselesi. Bu hassasiyetler içinde biz bir süre sabrettik. Bu oyalama ile bir kaybolan süre var. Bir sınır ötesi ne getirir ne götürür değerlendirmemiz lazım. Bu güne kadar yapılan operasyonlarda pek de netice alındığı söylenemez. Bu nedenle tüm değerlendirmelerimizi yapmak kaydı ile önce biz Meclis'ten bu işin hükümet olarak teskeresini alalım. Bizim çalışmamız yarın Meclis'e gönderilebilir. Tabi bu arada dışişlerindeki arkadaşlarımızda muhalefeti bilgilendirecek. Bayram ertesi karar çıkar. Teskere zaman itibariyle sınırlı olmasını istiyoruz.

  Soru: Tezkere geçince ne olacak?

  Erdoğan: Bu konuda soğukkkanlı davranmak konusunda kararlıyız. İstanbul'da Irak'a komşu ülkemler zirvesinde bu konular ele anılanac. Amerike ziyaretemrde bu konular d aha üst seviyede görüşülecek.

  Soru: Dana önce hükümetiniz bir teskere  çıkarmaya uzak dururken şimdi ne değişti de teskere çıkarmaya karar verdiniz?

  Erdoğan: Değişen şu toplumun yaklaşımı ve siyasi partilerin beklentileri var. Ayrıca Genelkurmay'ın da faydalı bulduğu durumlar var. Biz yetkiyi ele alarak gerektiği anda eyleme geçme imkanı elde etmiş bulunuyoruz. Önceki dönemde ülkede bir genel seçim ve cumhurbaşkanlığı sorunu vardı. Türkiye'nin bugün durumu daha başka. Ayrıca terör hareketinde artış var bu durum da farklı bir çalışma yapma gerekliliğini ortaya koydu.

  Şu andaki gelişmeleri aslında teröristin umudunu artırmaya yönelik olaylar olarak görüyorum. O bölgedeki halk bizim vatandaşlarımızdır. Hiç bir ayrılık söz konusu olamaz. Hiçbir zaman biz Kürt oırjinli vatandaşlaramızı bir ayrıma tabi tutmadık.

  Soru: Kuzey Irak Türkiye için bir tuzak olabilir mi?

  Erdoğan: Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü üzerinde bir beklentimiz veya Irak'ın bölünmesine yönelik bir talebimiz yok. Biz Barzani ve Talabani'nin açıklamalarına karşıyız. ABD'li dostlarımız bize benzer açıklama yapıyor. Onlar da karşı olduklarını söylüyorlar. O zaman gelin gerekeni yapın. İrakla karşılıklı imzalanan anlaşmalar var. Artık yazılı metinler yerine uygulamayı görmek isteriz.

  Soru: 1995'te 35 bin askerle bir sınır ötesi operasyonu yapılmış ancak bu operasyondan beklenen sonuç alınamamıştır.  Sınır ötesi harekatın fayda getireceğine inanıyor musunuz?

  Erdoğan: İşin teknik boyutunu asker belirler. Artık güncellenen teknolojide ciddi mesafeler alınmıştır. Irak tüm terör örgütlerine karşı müşterek hareket etmeyi kabul  etti. Bu iyi niyet ortaya kondu. Burada biz neticeyi görmek istiyoruz. ABD Irak Türkiye arasında oluşturulan mekanizmadan da bir şey çıkmadı. Bu nedenle biz artık netice almak için ne yapılacaksa inanıyorum ki askerimiz artık gerekeni yapacaktır.

  Soru: Türkiye  içindeki teröristlere karşı iyi bir mücadele verildiğine inanıyor musunuz?

  Erdoğan: Gerek asker gerekse polis elinden geleni yapmıştır. Hiçbir komutan üst ve askerin ölmesini kabul edemeyiz. Terörle mücadele şüphesiz can alacaktır. Çünkü biz hedefiz. Teröristin elinde iyi silahlar var. Şehitlerimize aileledine çok şeyler borçluyuz.

  Soru: Kara Kuvvetleri Komutanının bir tesbiti var. Hala örgüte katılımı engelleyemedik diyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  Erdoğan: Halkımızla terör örgütü arasındaki bağı koparmak konusunda bir güven duygusu oluşturduğumuzu düşünüyorum. Halk orada umudunun hükümette olduğunu 22 Temmuz seçimlerinde gösterdi. Sosyo-ekonomik alanda yapacağımız gelişmelerle örgüte katılımları önleyeceğiz. PKK'ya katılımlar azalıyor.

  Soru: DTP'nin Meclis'te temsili konusunda ne düşünüyorsunuz?

  Erdoğan: DTP'nin tavrı terörü destekler mahiyette olursa onların amacı parlamentoyu inkardır. Bu örgütü terör örgütü olarak görüyor ve lanetliyorum diyeceksin. AB üyelerinin tamamı ve ABD PKK'yı terör örgütü olarak ilan etti. Bu çatı altındakilerin de PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi gerekir. Ya terör diyeceksin ya da demokrasi. Bunun seçiminin yapılması gerekir. Aksini biz kabul edemeyiz.

  Ortada bir Anayasa'mız var. Parlamentoya giren temsilcilerin bu Anayasa doğrultusunda çalışması lazım.

  Soru: Amerika'da görüşülen Ermeni Tasarısı geçecek mi?

  Erdoğan: Amerika'da Türkiye lehine bir lobi oluşmuş durumda. 2000 yılında 38'e 12 rakamla aleyhimize bir sonuç çıkmıştı. Şimdi ise bu durum farklı. Neticeyi bekliyoruz.

  Soru: Tasarı geçerse geçsin desek ne olur?

  Erdoğan: Olay sadece bu anlık değil. Bir çok hukuksal bağlantılarımız var. ABD ile birlikteliğimize çok büyük zaafiyet düşer.

  Soru: Tasarının geçmesi durumunda Türkiye İncirlik Üssü'nü kapatır mı?

  Erdoğan: Şu  anda bunlar belli değil. Tasarının durumuna göre açıklama yapacağız.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı