Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tezkere tarihi Annan’a bağlandı

  Uğur ERGAN- Turan YILMAZ/ANKARA
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.08.2006 - 01:10

  Lübnan’a asker yollanmasıyla ilgili tezkere, 6 Eylül’de Ankara’ya gelmesi beklenen BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ziyaretinden hemen önce, 5 Eylül’de görüşülecek. Tezkerenin kabulü BM Genel Sekreteri için jest olacak. Bir yıl süreli olması planlanan tezkerenin süresi gerekirse uzatılabilecek. Gönderilecek asker sayısı içinse kulislerde 500-1000 arasında rakamlar ifade ediliyor.

  HÜKÜMET, Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Ankara ziyaretinden hemen önce, 5 Eylül’de TBMM Genel Kurul’unda görüşme kararı aldı. Hükümet böylece bir gün sonra Ankara’yı gelecek olan Annan’a da bir jest yapmayı planlıyor. Tezkerenin TBMM’de geçmesi durumunda, hükümet Annan’ın elini rahatlatmış olacak. Annan, Ankara’dan Lübnan’a asker gönderme konusunda ayak direyen ülkelere Türkiye’nin tutumunu örnek gösteren mesajları rahat ortamda verecek.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki akşam AKP MYK toplantısında Annan’ın gelişini anımsatarak, "Tezkerenin bu ziyaretten önce çıkması uygun olur" dedi. Erdoğan bu toplantıda Türkiye’nin uluslararası toplum ile birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak "Madem biz de AB’ye üye olacağız, onlarla birlikte haraket etmemiz uygun olur" dedi. Erdoğan, dün de bazı bakanlar ve AKP yöneticileriyle yaptığı görüşmede AKP grubunu ikna için 4 Eylül pazartesi günü ’ucu açık’ bir oturum yapılması kararlaştırıldı. Grup toplantısında Gül, teknik sunumda bulunacak; Erdoğan da milletvekillerine seslenecek. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü zirveden sonra "Tezkerenin geçmesi konusunda endişelerimiz bulunmuyor. Parti grubunda da tartışacağız. Önemli olan, asker sayısı değil. Bir de olabilir 50 de, bin asker de" diye konuştu

  500-1000 KONUŞULUYOR

  Asker göndermenin teknik boyutuyla ilgili Genelkurmay ile Dışişleri Bakanlığı arasında görüşmeler devam ederken, kulislerde sayı için "500 ile 1000 asker olabilir" görüşü seslendiriliyor. Ancak gerektiğinde bu rakamın 800 ile 1200 arasında da değişebileceği bildiriliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı