Gündem Haberleri

  Tezkere Resmi Gazete'de

  ANKA
  19.10.2007 - 09:47 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra TBMM'de en yüksek oyla kabul edilen ve Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat için Hükümet'e bir yıl süreyle yetki veren tezkere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak’ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere görevlendirilmesine ilişkin TBMM Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. TSK'nın Kuzey Irak'a gönderilmesi için hükümete bir yıl süreyle izin veren kararın tam metni şöyle:

  "Türkiye, Irak’ın kuzey bölgesinde yuvalanmış bulunan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve halkının huzur ve güvenliğiyle ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilmiş ciddi bir terörist saldırı ve açık bir tehditle karşı karşıyadır.

  Dost ve kardeş Irak’ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak’ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve faaliyetlerine son verilmesini sağlamak amacıyla uzunca bir süredir yoğun siyasi ve diplomatik girişimlerde ve uyarılarda bulunmuştur. Bu çabalarımızdan istenilen sonuçların alınması bugüne kadar mümkün olmamıştır.

  Türkiye’ye yönelik terörist saldırılar ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak’ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için Anayasanın 92'nci maddesi uyarınca Hükümete bir yıl süreyle izin verilmesi, Genel Kurulun 17 Ekim 2007 tarihli 8'inci Birleşiminde kabul edilmiştir."

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı