Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tezkere petrol fiyatını zıplattı, OPEC rahatlattı

  Hürriyet Haber
  19 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2007 - 20:34

  TBMM’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon yapılmasına ilişkin tezkereyi onaylamasının ardından, petrol fiyatları çarşamba günü 89 doları gördükten sonra perşembe günü 87.68 dolardan işlem gördü.

  OPEC’in üretimi artırma yönündeki işareti petrol fiyatlarını rahatlattı. Kuzey Irak’a Türkiye’nin yapması olası müdahalenin petrol ticareti yapanları kaygılandırdığına yer veren dünyanın önemli gazete ve televizyonları, perşembe günü petrol fiyatlarının biraz gerilemesine rağmen Kuzey Irak’la ilgili gerginliğin devam ettiğini bildirdi. Bölgede istikrarın bozulacağı uyarılarında bulunan BBC, petrol fiyatlarına ilişkin kaygıların devam ettiğini açıkladı.

  FT GENİŞ YER VERDİ: İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times (FT) da Meclis’ten çıkan tezkereye geniş yer vererek, yükselen petrol fiyatlarının yarattığı endişeye dikkat çekti. ABD’de onaylanan sözde Ermeni soykırımı tasarısını hatırlatan FT, Nancy Pelosi’nin Türkiye’yi çileden çıkaran tasarıyla ilgili olarak geri adım attığını da aktardı. IMF’in petrol fiyatlarıyla ilgili endişelerine de yer veren FT, IMF’in 2008’e kadar petrol fiyatlarının 95 doları bulacağı tahminini de hatırlattı. Uluslararası haber ajansı AFP ise Irak’ın pek çok ülke için ana petrol kaynağı olduğunu vurgulayarak, bu ülkelerin de gelişmeleri kaygıyla izlediğini duyurdu.

  OPEC’TEN ARTIŞ SİNYALİ: OPEC ise petrol üretimini artırmayı düşünebileceklerini açıkladı. OPEC’in açıklaması fiyatların gevşemesine neden oldu. Nijerya Petrol Bakanı Odein Ajumogobia, OPEC liderlerine olağan toplantıdan üç hafta önce 17 Kasım’da toplanma çağrısında bulunarak "Şu anda bu tarihten bir ay öncesindeyiz ve her şey ortaya çıkacak duruma bağlı" dedi.

  1990’IN GERİSİNDE: Çin ve Hindistan gibi hızlı büyüyen ekonomilerin talebi artırması nedeniyle 2002’den bu yana petrol fiyatları dört katına çıktı. Petrol fiyatları hálá 1990’da yapılan enflasyon ayarlamasıyla ulaştığı 90 dolarlık seviyenin gerisinde bulunuyor. OPEC geçen ay günlük üretimini 500 bin varil artırarak, global talebi karşılayabileceğini açıklamıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı