Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tezkere haftaya

  Hürriyet Haber
  03 Ekim 2003 - 01:49Son Güncelleme : 03 Ekim 2003 - 01:49

  Irak'a asker gönderilmesine ilişkin tezkere Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Hükümet konuyu 7 Ekim'de AKP grubunda ele alacak. Ardından Bakanlar Kurulu son şeklini verip, Meclis'e gönderecek.

  Hükümet Irak'a asker gönderilmesine ilişkin yetki tezkeresini önümüzdeki hafta 8 ya da 9 Ekim günlerinde Meclis'e göndermeye hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan da, ‘‘Bunu uzun bir süreye yaymak istemiyoruz, konuyu süratle sonuçlandıracağız’’ diyerek, tezkerenin haftaya Meclis'e gönderilebileceği sinyali verdi. Erdoğan, hükümetinin ‘tezkere takvimi’ni ise ‘‘Parti grubunun görüşünü aldıktan sonra konuyu Bakanlar Kurulu'na getireceğiz’’ diyerek açıkladı. Irak'a asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkereresi'nin gelme ihtimaline karşı TBMM gündeminin 8 ve 9 Ekim günleri boş tutulması kararlaştırıldı. AKP Grubu’nun bu konudaki görüşü 7 Ekim Salı günü yapılacak Meclis Grup toplantısında alınacak. Grup toplantısının ardından salı ya da çarşamba toplanacak Bakanlar Kurulu tezkereye son şeklini verecek. Yetki tezkeresi 8 Ekim Çarşamba ya da 9 Ekim Perşembe günü Meclis'e gönderilerek Genel Kurul'da görüşülecek. Hükümetin, asker gönderme kararını ise ay sonuna kalmadan alabileceği belirtiliyor.

  KENDİMİZ İÇİN OLMALIYIZ

  AKP'nin önceki günkü Meclis Grubu’nun basına kapalı bölümünde, Erdoğan'ın isteği üzerine kürsüye çıkan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin Irak'a neden asker göndermesi gerektiğini, ‘‘gitmek için dört gerekçemiz var’’ diyerek anlattı. Gönül, ‘‘Aslında, ABD'nin orada bize ihtiyacı yok. Çünkü biz olmasak da Irak'la ilgili planlarını yürütüyor. Şu anda 36 ülke ABD'ye destek veriyor. Biz ABD için değil, kendimiz için orada olmalıyız’’ dedi.

  SEZER YETKİYE KARŞI

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ise Meclis'in, asker gönderme yetkisini hükümete aktarması formülüne karşı olduğu bildirildi. Sezer'in, asker gönderme yetkisinin Anayasa’ya göre Meclis'e ait olduğu ve Meclis'in dışında hiçbir organ tarafından kullanılamayacağını savunduğu kaydedildi. Sezer önceki gün Meclis'in açılışında yaptığı konuşmasında da, TBMM'nin görev ve yetkilerinin sayıldığı Anayasanın 92. maddesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesine izin verme yetkisini TBMM'ye verdiğine dikkat çekmişti.

  İŞTE 4 GEREKÇE

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ‘‘Genelkurmay Başkanlığı'nın değerlendirmesi’’ olarak nitelediği Irak'a asker gönderme gerekçelerini şöyle sıraladı:

  1- En önemlisi, Irak'ın toprak bütünlüğü. Gittiğimiz takdirde, bunun sağlanması ana hedefimiz olacaktır.

  2- PKK/KADEK nedeniyle Türkiye'nin güvenliği açısından bir güvenlik şeridi oluşturmamız gerekiyor.

  3- Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı mutlaka açık kalmalıdır. Bunu sağlayabilmek için de gitmeliyiz.

  4- Irak'taki etnik gruplar, demokrasiye geçildikten sonra eşit şartlarda olacaklar. Bunu için de gitmeliyiz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı