Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Teziç: Belirsizlik giderilmeli

  Hürriyet Haber
  22 Ekim 2005 - 22:36Son Güncelleme : 22 Ekim 2005 - 22:36

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, ”Bir rektörün, belirsizlikler içinde tutukluluk halinin devamı bizi üzüntüye boğmuştur” dedi.

  Teziç, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasını değerlendirmek amacıyla/images/100/0x0/55eb041af018fbb8f8a58132 YYÜ yerleşkesinde düzenlenen Rektörler Komitesi toplantısına verilen arada, gazetecilere açıklama yaptı.

  Türkiye'deki vakıf ve devlet üniversiteleri rektörleriyle bir araya gelerek, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin sorunlarını değerlendirmek ve burada olup bitenleri meslektaşlarından öğrenmek için toplantı düzenlediklerini ifade eden Teziç, şunları kaydetti:

  “Rektörler Komitesi toplantısını yapmadan önce Başkan Vekili ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı ile Yücel Aşkın'ın ziyaret ettik. Rektör arkadaşımızı, tutukevinde ziyaret etmek ve görüşmek çok üzüntü veren bir tabloydu. Bir rektörün, belirsizlikler içinde tutukluk halinin devamı bizi üzüntüye boğmuştur. Rektörler komitesinde görüşlerimizi dile getirirken duyduğumuz üzüntünün boyutunun ne olduğunu idrak ediyorduk. Bu nedenle, tutukluk haline yol açan nedenlerin belirsizliğine karşı duyarsız kalamazdık. Orada dile getirdiğimiz düşünceler bizim haklılığımızı bugün bir kez daha ortaya koymuştur.”

  Cumhuriyet'in en önemli eserlerinden biri olan üniversitelerin Türkiye'nin geleceğinde önemli rol oynayan kurumlar olduğunun altını çizen Teziç, “Bu nedenle Cumhuriyet'e sahip çıkarken onun bütün değerlerine sahip çıkmayı, rektörlerin üniversitelerdeki görevlerini yerine getirirken, bu inançla yollarına devam edeceği inancımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz” diye konuştu.  

  "ORTAM GÜZEL DEĞİLDİ"

  Türkiye'nin önemli bir yerinde, önemli bir coğrafyada bulunan YYÜ'deki öğrenci ve öğretim görevlilerinin duydukları sıkıntıları paylaşmak amacıyla Van'a geldiklerini anlatan Teziç, sözlerine şöyle devam etti:

  “Aşkın'ın tutuklanmasıyla ilgili belirsizliğin giderilmesi, gelecekte bütün tedirginliklerin ortadan kalkmasına vesile olacaktır. Bu konuda, hepimize, hükümet yetkililerine ve üniversitelere düşen sorumluluk var. Bu sorumlulukları, burada dile getirdik. Yücel Aşkın'ın görevine dönmesi arzusu hepimizin en büyük beklentisidir.” Konuşmasında, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklu bulunduğu cezaevi ziyaretine de değinen Teziç, “Bugün kendisiyle görüştüğüm ortam, güzel bir ortam değildi. Bir rektörün bu ortam içinde bırakılması, üniversitelere ve üniversitesine karşı bir şüpheyi ve tedirginliği de doğuracak niteliktedir” diye konuştu.

  Bir gazetecinin “Rektörün bulunduğu ortamın iyi olmadığını söylediniz. Nasıl bir ortamdı? Rektör Bey sizi görünce ne hissetti?” sorusu üzerine Prof. Dr. Teziç, Rektör Aşkın ile karşılaşmalarının kendisinde “büyük bir mutluluk” yarattığını belirtti.

  Prof. Dr. Teziç, bu mutluluğun “buruk bir mutluluk”, bunun giderilmesinde son sözün yargıya ait olduğunu ifade ederek, yargının karar verirken, çok yönlü bir değerlendirme yapacağına inandıklarını söyledi.

  “Başka bir adım atacak mısınız?” sorusu üzerine Prof. Dr. Teziç, yargının kararını beklediklerini kaydederek, bu olaydan duydukları sıkıntıları Adalet Bakanlığı'na dilekçe şeklinde sunduklarını, sonuçlarını da en yakın zamanda görmeyi umut ettiklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı