ANKARA HABERLERİ

Tezgah üstü ilaç yasası hemen çıksın

Çiğdem PALA / A.A.
31.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi (AÜ) Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Kartal, Tezgah Üstü İlaç (OTC) Yasası’nın Türkiye’de bir an önce çıkartılarak, OTC grubunda yer alan ilaçların listesinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çiğdem PALA / A.A.

Doç. Dr. Kartal, Sağlık Bakanlığı’nın, “sibutramin” ihtiva eden bir zayıflama ilacının, kalp hastalarında risk oluşturduğu için toplatılmasını ve satışının durdurulmasını kararlaştırmasından ders çıkarılması gerektiğini, benzer şekilde aralarında antidepresanlar ve antibiyotiklerin de bulunduğu birçok ilacın reçetesiz satıldığını ve bir an önce önlem alınmazsa çok kötü sonuçları olabileceğini öne sürdü.

Türkiye’de ilaç ve eczacılık sektöründe çok önemli sorunların bulunduğunu ifade eden Kartal, bu sorunların başında, yan etkileri nedeniyle sadece doktor kontrolünde ve birebir reçete karşılığı hastaya verilmesi gereken ilaçların, reçete istenmeden ve çoğunlukla da eczacı denetimi olmadan hastalara verilmesinin geldiğini dile getirdi.

Kalp krizine yol açtığı ve risk taşıdığı gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden toplatılan zayıflama kapsülünün, Türkiye’de uzun yıllardır eczanelerde reçetesiz olarak satıldığını belirten Kartal, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı da Avrupa İlaç Ajansı (EMA) kararını göz önünde bulundurarak sibutramin içeren ilaçları, 22 Ocak 2010 tarihinde toplatma kararı aldı. Benzer şekilde aralarında antidepresanlar ve antibiyotiklerin de bulunduğu birçok ilaç grubunun, yan etkisi ve advers etkileri (ilacın normal doz kullanımında ortaya çıkan zararlı ve amaçlanmamış bir etki) açısından eczanelerde reçetesiz olarak kesinlikle satılmaması gerekir. Reçete yazmak doktorun hakkı ve sorumluluğuyken, reçetenin denetimi sadece eczacıya verilmiş bir görevdir. Reçete resmi bir belgedir ve bu resmi belgenin düzenlenmesi, hastaya verilmesi doktor ile eczacının ortak işidir.”

Tüm bu sorunların Türkiye’de gittikçe arttığını ve içinden çıkılmaz bir boyuta ulaştığını söyleyen Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu nedenle Tezgah Üstü İlaç (OTC) Yasası ülkemizde bir an önce çıkartılarak, OTC grubunda yer alan ilaçların listesinin belirlenmesi gereklidir. Uzun süredir kullanımına bağlı olarak ve yan etkileri değerlendirilerek belirlenmiş reçetesiz ilaçlar ile ilaç dışı diğer ürünler, eczanelerde eczacı eliyle satılmalı ve reçeteli ilaçlar sadece reçete mukabili ve yalnızca eczacı tarafından hastaya verilmelidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tezgah üstü ilaç yasası hemen çıksın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı