Eğitim Haberleri

  TEV’in yurtdışı bursiyerleri açıklandı

  Esra ÜLKAR
  14.06.2017 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Yurt Dışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas Bursu’ndan yararlanacak öğrenciler tanıtıldı. Bu yıl 412 adayın başvurduğu bursu almaya 46’sı kız, 40’ı erkek olmak üzere 86 öğrenci hak kazandı. Törende konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, amaçlarının Cumhuriyet’in değerlerine bağlı gençler yetiştirmek olduğunu belirterek, “86 bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde ülkemizi temsil edecek ve hiç şüphesiz bizleri gururlandıracak” dedi.

  Harvard, Yale gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitimlerine devam edecek olan Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yurt Dışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas bursiyerleri, Taksim Divan Otel’de düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı. TEV tarafından 1969’dan bu yana verilen ‘Yurt Dışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas Bursu’ndan 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci yararlanacak. Burslara bu yıl 412 aday başvurdu. Mühendislik, sosyal bilimler, ekonomi, tıp ve sanat alanlarında eğitim görecek bursiyerleri, 46’sı kız, 40’ı erkek öğrenciler oluşturdu. Törende konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, amaçlarının Cumhuriyet’in değerlerine bağlı gençler yetiştirmek olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

  “Bugün sizlerle tanıştırdığımız 86 bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde ülkemizi temsil edecek ve hiç şüphesiz bizleri gururlandıracak. TEV, gençlerin geleceklerinde umut ışığı yakma hedefini gerçekleştirmek üzere yola çıkmıştı. 50’nci yılımızı kutladığımız bu dönemde, TEV’in gençlerimizin eğitim fırsatlarına erişimi konusunda oynadığı rol ve eğitim kalitesinin artırılması amacıyla aldığı sorumluluk, kuruluş günlerinde saptanan bu hedefe vardığımızı gösteriyor. Bizler, bugünden aldığımız motivasyonla faaliyetlerimizi gelecek yıllara daha güçlü bir şekilde taşımak için çalışıyoruz. Amacımız, gençlerimizin Cumhuriyet’in değerlerine bağlı, özgüven sahibi, düşünen ve sorgulayan bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim desteğini sağlamak.”

  1 MİLYON DOLARLIK BURS FONU

  TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV olarak her yıl 1 milyon dolarlık burs fonu ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi:

  “Halen yurtdışında 154 gencimiz TEV desteğiyle eğitimlerine devam ediyor. Seçilen 46’sı kız, 40’ı erkek olmak üzere 86 başarılı gencimiz önümüzdeki aylarda yurtdışında öğrenimlerine başlayacak. 40 farklı ilden ve Türkiye’nin 26 farklı üniversitesinden başvuran gençlerimiz, TEV’in Türkiye’nin vakfı olduğunun en güzel göstergesi. Yurtdışında yüksek lisans öğrenimini başarıyla tamamlayıp, çeşitli üniversitelerden burs alan 144 bursiyerimiz doktora öğrenimine yurtdışında devam ediyor. Yurtdışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi yapan gençlerimize, TEV olarak her yıl yaklaşık 1 milyon dolarlık burs fonu ayırıyoruz. İşbirliği yaptığımız kurumların katkılarıyla birlikte bu tutar 4 milyon dolara yaklaşıyor.”

  BAŞARI ORANLARI DA ARTTI

  TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise, “Yurtdışı bursiyer tanıtımımız bizim için her zaman gurur ve heyecan dolu olmuştur. 50’nci yılımızda heyecanımız daha da büyük. Kendi alanlarında başarılı akademisyenler tarafından seçilen 86 öğrencimiz burs almaya hak kazandı. Bu yıl hem aday sayımız hem aday bursiyerlerimizin başarı oranı en az yüzde 25 artış gösterdi” dedi.

  İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURUMLAR

  MUTLULUK DUYUYORUZ
  Dr. Georg Birgelen (Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu): “TEV ve DAAD işbirliğiyle 40 lisans mezununa burs veriliyor. Programın başından beri verilen burs sayısı 600’ü geçmiş durumda. DAAD uluslararası öğrenci ve bilim insanı değişikliğiyle burs veren dünyanın en büyük organizasyonu. Kuruluşundan bu yana 1.9 milyon akademisyeni hem Almanya içinde hem dışında destekledi. Bu yıl da TEV desteğiyle birçok öğrencinin Almanya’ya gitmesinden mutluluk duyuyoruz. Almanya Türkiye’deki öğrenciler için cazip bir ülke. Almanya’da okumayı düşünen öğrenciler için Almanca bilmek avantaj ama mecburiyet değil. Almanya’daki üniversitelerde 600’den fazla İngilizce eğitim veren yüksek lisans programı bulunuyor. Uluslararası alanda araştırmacı üniversiteler var, bu anlamda en güçlü üçüncü ülke konumunda.”

  YAŞASIN TÜRKİYE FRANSA DOSTLUĞU
  Bertrand Buchwalter (Fransa İstanbul Başkonsolosu): “Türkiye ile AB arasındaki öğrenci değişim programları bu kadar gelişmemişken Marmara Üniversitesi kamu yönetimi bölümünde bir yıl geçirdim ve hayatım değişti. Buradaki öğrenciler için de böyle olacağından hiç şüphem yok. Sizler seçmiş olduğunuz yeni üniversitelerinize çok şey aktaracak, çok şey öğreneceksiniz. Bu yıl çabalarımızı 3 katına çıkardık ve TEV ile birlikte 5 yerine 15 burs sunduk. Bu yılın tüm öğrencilerine ve sıkı işbirliği içinde olmaya kararlı olduğumuz TEV’e başarılar diliyoruz. Yaşasın TEV ve yaşasın Türkiye, Fransa dostluğu.”

  TEV BİZİM İÇİN GÜZEL ORTAKLIK
  David Neylan (IE Business School Türkiye Direktörü): “IE Business School İspanya’da bir okul. Biz en eğitimli, en akıllı öğrenciyi almayı çalışıyoruz. O yüzden Tükiye’ye geldik. Türkiye pazarında büyümeyi istiyoruz. Daha çok Türk öğrenci almak istiyoruz. TEV bizim için güzel ortalık, teşekkür ediyoruz.”

  BURSİYER YORUMLARI

  Damla Özekici (Politecnico di Milano): “Bursa’da doğdum, büyüdüm. ODTÜ endüstri ürünleri tasarımı bölümünden geçen yıl mezun oldum. Otomotiv firmasında staj yapınca otomotiv tasarımı alanında çalışmak istediğimi fark ettim. Tüm tasarım disiplinlerini içerisinde barındırdığı için buna yöneldim. Yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyordum. Milano’da iki yıl master yapacağım. Çok güzel bir şans elde ettiğimi düşünüyorum. Ailem de çok mutlu oldu. İtalya çok istediğim bir yerdi ama Milano pahalı bir şehir. Burs olmasaydı gidemezdim. Annem direkt, ‘Damla hayallerini gerçekleştiriyorsun farkında mısın?’ dedi. Ben de onların gurur duymasından çok mutlu oldum.”

   

  Şevki Topçu (Harvard Üniversitesi): “Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlık bölümünde lisansımı tamamladım. Yaptığım araştırmaları ileri seviyeye taşımak için ABD’deki üniversitelere başvuru yaptım. Rize’deyken böyle bir hayalim yoktu. O zamanlar bilmiyordum. Üniversitede haberdar oldum. Portekiz’de Erasmus’a katıldım. Şimdi Harvard’da mimarlık alanında yüksek lisans yapacağım. Döndüğümde de Türkiye’nin teknoloji ve ARGE ekosistemi içerisinde yer alacak yeni bir mimarlık ofisi yapısı oluşturmak istiyorum. Babalar günü vesilesiyle, çay sezonu hasat zamanı olmasıyla çay tarlasında bir video çektik.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı