Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TEV ile dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyacaklar

  Gülseven ÖZKAN
  23.06.2013 - 11:50 | Son Güncelleme: 23.06.2013 - 11:51

  Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olup, farklı alanlarda yüksek lisans yapmak için her yıl binlerce öğrenci Türk Eğitim Vakfı’nın kapısını çalıyor.

  Bu yıl da 450 genç, yurtdışında eğitim almak için vakfın kapısını çaldı. Bunlar arasında insan hakları, tıp, işletme, ekonomi, mühendislik gibi alanlarda eğitim alacaklar belirlendi. 45’i kız, 37’si erkekten oluşan bursiyerler ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ,İspanya, Danimarka ve Singapur’da eğitimlerine devam edip, kariyerlerini sürdürecekler. Hepsinin hedefi bir alanda uzmanlaşıp, ülkesine dönerek başarılı çalışmalar yapmak.
  Bursiyerlerle, yurtdışına çıkış öncesi buluştuk:

  /images/100/0x0/55eb5905f018fbb8f8bb67a6Çocukların ikinci ailesiyiz
  TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal:

  1969 yılından bugüne yurtdışına gönderilen öğrencilerle aynı mutluluğu yaşıyorum. Eğitim, bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli unsurlardan biri ve önemini bildiğimiz için o tarihten bu yana gençlerimizi dünyanın en iyi okullarıyla buluşturuyoruz. Şimdi 9 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Uyguladığımız sistemle başarılı öğrenim hayatı olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamayı hedefliyoruz. Vakfın kurulduğu günden beri içerisinde yer alıyorum. Maddi desteğe ihtiyacı olan, başarılı ve ülkemizi çok iyi temsil edecek nitelikte olan gençlerimizin yanında olmak istiyoruz. Dünyanın en çok burs veren kurumu olarak bu yıl 9.500 öğrenciye yurtiçi burs verdik. Bizler çocuklarımızın ikinci ailesiyiz. Sosyal olanaklar sağlayarak dünyaya örnek olan bir çalışma yapıyoruz. Ben bir anne gibi hareket ederim; bizler çok büyük bir aile olarak çok mutluyuz.

  /images/100/0x0/55eb5905f018fbb8f8bb67a8Yurtdışında kazandıklarımı ülkem için kullanacağım
  Hayrettin Genç (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunu, Harvard Üniversitesi Kentsel Tasarım bölümüne kabul edildi)

  2 sene önce mezun oldum. 65 üyesi olan ve yaptığımız mesleği daha fazla insana gönüllü hizmet vererek ulaştırmayı hedeflediğimiz ‘Herkes için Mimarlık’ projemizi birkaç arkadaşımla kurduk. Son yaşanan Taksim Gezi Parkı düzenlemesini halka anlatmak için başından bu yana çalışmalar yürüttük. Teknik detaylarını anlatmaya çalıştık. İmza toplayarak katılımcı süreçlere dahil olmak istedik. Yurtdışında alacağım eğitim ile katılımcı süreçlerin nasıl uygulanabileceği, hangi yönde geliştirilebileceği, kamu alanlarında halkın fikirlerinin dahil edileceği süreçler çalışmalar yapacağım. TEV bursu bana ihtiyacım olan desteği verdi. Annem ev hanımı, babam ise esnaf. Okulu kazandığımı öğrendiğimde kafam çok karışıktı. Desteğe ihtiyacım vardı ve kazanmak hedefimdi. Bu şartlarda bursu kazandığım için TEV ailesine çok teşekkür ediyorum. Umarım yurtdışında öğrendiğim herşeyi kendi ülkem için kullanmak istiyorum. Gelecekten umutluyum, herşey güzel olacak.

  Hedefim, mesleğimde ilerlemek/images/100/0x0/55eb5905f018fbb8f8bb67aa
  Dr. İrem Onur Peker (Hacettepe Tıp Fakültesi Amerika Johns Hopkins Üniversitesi’nde Patoloji eğitimi alacak)

  Annem ve babam öğretmen. Böyle bir bütçeli bursu eski bir bursiyer sayesinde öğrendim. Başvuruda bulundum. Süreç çok güzel ve heyecanlıydı. Bizlere böyle bir imkan sağlandığı için çok mutluyum. Şimdi İzmir’de bir devlet hastanesinde çalışıyorum. Ülkemizde bu alanda uzman sayısı az. Orada yapacağım projeler arasında idrara dökülen kanserli hücrelerin saptanması ve buna benzer çalışmalar var. Hedefim eğitim sonrası Stapatoloji alanında ilerlemek ve güzel çalışmalara imza atmak.

  İnsan hakları alanında çalışacak çok insana ihtiyaç var/images/100/0x0/55eb5905f018fbb8f8bb67ac
  Asu Durmuş (Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu, London School of Economics’de İnsan Hakları eğitimi alacak)

  ABD’de bölümümle ilgili Birleşmiş Milletler’de (BM) staj ve çalışma imkanı buldum. Uluslararası alanda nasıl çalışmalar yürütüldüğünü gördüm ve bu branşta eğitim almaya karar verdim. TEV sayesinde kurduğum hayallerime ulaştım. Türkiye’de son zamanlarda yaşanalar devlet düzeyinde insan hakları alanında çok gelişmeler olması gerektiğini gösteriyor. Uluslararası alanda BM bünyesinde insan hakları alanında aktif olarak çalıştım. Ülkemizin bu alanda çalışan daha fazla uzmana ihtiyacı var. Sağlanan bu burs çok büyük bir fırsat. Emekli bir ailenin çocuğuyum ve İngiltere’ye gideceğim için kendimi şanslı hissediyorum. İngiltere ortaklı Chevienin burs ile çok büyük bir network’ün parçası oluyoruz. Hayalini kurduğum alanda eğitime TEV sayesinde ulaşacağım.

  /images/100/0x0/55eb5905f018fbb8f8bb67aeBurs almak ayrıcalık
  Ali Kayaturan (Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, Bochum Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Similasyon eğitimi alacak)

  Yarı profesyonel dağcıyım. Daha önce de TEV’den aldığım burslar beni sosyal hayatta rahatlattı. Buradan burs almak ayrıcalık. İnsan bir aidiyet duygusu yaşıyor ve bu çok güzel bir his. Mutluyum. Almanya’da Bochum Üniversitesi’nde alacağım Malzeme Bilimi ve Similasyonu eğitimi sonrası ülkemin aynı değerlerde çalışmalar yapılması için elimden geleni yapacağım. Bunun için gidiyorum. Annem ev hanımı, babam ise emekli. Bu sayede eğitim yaşamım daha kolay oldu. Burs kazanan herkesin sosyal hayatta da başarılı olduğuna eminim.

  TEV, bugüne kadar 200 bin öğrenciye destek verdi

  4 Mayıs 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı (TEV), geleceğin liderlerini desteklemek üzere, 2007 yılından itibaren ‘TEV Üstün Başarı Bursu’ vermeye başladı. Halen 216 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu alıyor. Üniversitede ilk 2 bine giren ve liderlik vasıfları olan öğrenciler arasından seçilen Üstün Başarı Bursiyerleri, ayrıca çeşitli sosyal etkinliklerle de destekleniyor. Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, meslek yüksekokulu, yüksekokul, üniversite, master ve doktora öğrencilerine verdiği 200 bin bursla Türk eğitim hayatına katkı sağlıyor. Her yıl toplam 1,5 milyon dolarlık burs fonu ayıran vakf işbirliği yaptığı kurumların da destekleriyle yurt dışı bursiyerlerine 3 milyon dolar yatırım yapıyor.

  TEV kaynaklarından master öğrenimi için ABD’ye 6, İngiltere’ye 2, TEV-İngiltere Hükümeti Chevening burslarından İngiltere’ye 5, TEV-DAAD burslarından Almanya’ya 40, TEV Fransız Büyükelçiliği burslarından Fransa’ya 5, TEV-Garring Vakfı Burs Fonu’ndan Danimarka’ya 2, TEV-IE Business School Madrid burslarından İspanya’ya 2, TEV-TOFAŞ Burs Fonu’ndan İtalya’ya 2, TEV-TÜSİAD 40.Yıl Burs Fonundan İngiltere’ye 1 genç ayrıca doktora öğrenimi için TEV-SINGA burslarından Singapur’a 15 genç ile araştırma çalışmaları için Dr. Orhan Birman Burs Fonu’ndan ABD’ye 2 uzman tıp doktoru gönderilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı