Teşvikler ‘Hattat maddesi’ ile çıkıyor

Hürriyet Haber
21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Teşvik kararnamesi ‘‘Hattat maddesi’’ ile birlikte onay için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderildi. Demirel'in bu maddeye ilişkin itirazı olması beklenmiyor. Bu nedenle bir-kaç gün içinde kararnamenin onaylanıp, uygulamaya girmesi bekleniyor. Kararnamede yarım kalmış turizm yatırımları da teşvik kapsamına alınırken, bürokratlar ve bazı bakanlar, bu maddeden sadece Hattatlar yararlanacağı için maddeye itiraz etmişlerdi. Buna rağmen Başbakan Mesut Yılmaz'ın isteği ile kararname bu maddeyle birlikte son şeklini aldı.

Kararname uyarınca, 26 Aralık 1996 tarihli yatırımların teşviki kararından önceki kararların hükümlerine istinaden teşvik belgesi düzenlenen turizm yatırımlarına, bir yıl içinde yatırımın fiziki gerçekleşmesinin (arsa dahil) en az yüzde 70 seviyesine ulaşmasi halinde, yatırımın kalan kısmının finansmanını teminen, en fazla yüzde 70'ine kadar, bir defaya mahsus olmak üzere, yüzde 50 faizli, 2 yılı ödemesiz ve 5 yıl vadeli kredi tahsis edilebilecek. Ancak bu yatırımların, daha önceki yarım kalmış turizm yatırımlarına ilişkin mevzuat hükümleri çerçevesinde fon kaynaklı krediden yararlanmamış olması (daha önce kısmen yararlanılmış olması durumunda, bu karar hükümlerine göre tahsis edilecek kredi ile daha önce kısmen tahsis edilen kredi arasındaki fark dikkate alınacak), yatırımın komple yatırım niteliğinde olması gerekiyor. Ayrıca, kredide, kararın yayımından sonra yapılacak kapasite artışları dikkate alınacak.

Bu şekilde finansmanı sağlanan yatırımların, kredinin tahsisinden itibaren en geç bir yıl içinde tamamlanması gerekiyor. Aksi halde sağlanan teşvik unsurları müeyyideli olarak geri alınacak.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı