Ege Haberleri

EGE

  Teşvik 50 adım ötede

  Burcu Taner DHA
  10 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2012 - 16:58

  YENİ teşvik sistemi de önceki gibi, İzmir iş dünyasını memnun etmedi. Birinci bölge olarak konumlandırılan İzmir’in yanındaki Manisa üçüncü bölgeyken yatırımcı çekemeyeceği, eldekilerin de avantajlı illere kaçacağı söylendi.


  Aradan geçen bir yılda Manisa’ya yapılan yatırımlar artarken, Turgutlu ile İzmir Kemalpaşa Halilbeyli’yi ayıran il sınırındaki fotoğraf teşvik sistemine yönelik bazı iddiaları doğruladı. Bir vadiyle ayrılan iki ilin sınırında üst kısımda son bir yılda gerçekleştirilen pek çok yatırım sıralanırken İzmir tarafında ise geleneksel tarımın devam ettiği görüldü.


  Fotoğraf gösteriyor
  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclisi Üyesi Tayfur Gürcan, özellikle son bir yılda bütün yatırımların Manisa Bölgesi’ne yapıldığını belirtti. Arada 50 metrel bile yokken yatırımların gözle görülür şekilde Manisa tarafında yapıldığını dile getiren Gürcan, “Öbür tarafta vergi avantajları, maliyetlerin daha düşük olması yatırımcıları buraya yöneltiyor. Bu fotoğraf aslında teşvik eşitsizliğini çok ciddi biçimde gösteriyor. Bizim bu tarafta yaprak kımıldamazken karşı tarafta sürekli olarak bir hareketlilik, faaliyet göze çarpıyor” diye konuştu.


  Selendi gibi yerlere
  Gürcan, bölgenin her yerinde yatırımdan yana olduklarını, ancak bazı politikaların da doğru uygulanması gerektiğini de vurgulayarak, “Manisa’nın Selendi, Demirci gibi bölgelerinin teşviklere ihtiyacı var. Ancak şurada yaşadığımız manzara bana hiç etik gelmiyor. Bu kadar teşvik farkı var ama arada sadece bir dere yatağı bulunuyor” dedi.


  Hakkını veriyoruz
  Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faruk Aydın ise Manisa’nın son yıllarda çok açılım yaptığını, özellikle istihdamdaki gelişmeleri görebildiklerini dile getirdi. Bu bölgede sınırlamanın çok ilginç olduğunu, bazen kafa karıştırabildiğini de dile getiren Aydın, “Halilbeyli Turgutlu’ya çok yakın, ancak İzmir’e bağlı. Konu da bununla alakalı” dedi.
  Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Simav da yüzde 51’lik hisseye sahip oldukları Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişimi için çaba gösterdiklerini dile getirerek, “Manisa teşvik alıyor ancak hakkını da veriyor. Son birkaç yılda çok büyük aşama kaydettik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı