Eğitim Haberleri, Son Dakika, Haberler

EĞİTİM

  Test çözme teknikleri

  21 Haziran 2007 - 19:57Son Güncelleme : 21 Haziran 2007 - 10:00

  Dört şıktan oluşan her sorunun bir doğru cevabı, bir çeldiricisi iki tanede kendi içinde doğru fakat kesinlikle cevap olamayan şıkkı vardır.

  Deneme sınavlarından bağımsız olarak çözdüğünüz konu testlerinde psikolojik olarak daha rahat olursunuz. Bu yüzden soruları yanıtlarken çok emin olmasanız bile şıklardan birini işaretleme cesaretini gösterirsiniz. Fakat sizleri OKS’ye asıl hazırlayan sorular, çözdüğünüz konu testleridir. Bu nedenle öncelikle işlemediğiniz konuların testlerini önceden kesinlikle çözmeyin. Eğer konu hakkında geniş bilgiye sahip değilseniz iyice öğrendikten sonra konu testini çözün.

   

  Konu testlerini çözerken soru köklerini dikkatle okuyup, yönlendirmeleri iyi takip edin. Çözmeye başladığınız konu testini mutlaka tamamlayın. Yanlışlarınızı doğrulardan ayırt edip, yanlışlarınıza hemen yoğunlaşın. Çünkü yanlışlarınızı biriktirip ileride halletmeyi düşünmeniz, bir süre sonra sorumluluklarınızı artırır. Bu nedenle yaptığınız hataları sıcağı sıcağına görmeli ve çözüm yollarını öğrenmelisiniz.

   

  Eğer çözdüğünüz testleri OKS’den önce bir kez daha çözmeyi düşünürseniz, şimdiden çözerken testleriniz üzerinde çok karalama yapmayın. Hatta cevapları testin üzerine değil de, sayfa kenarına yapın. Böylece ileride bu soruları bir kez daha çözüp, katettiğiniz mesafeyi görürsünüz.

   

  Konu testi çözerken, kesinlikle ders ayırt etmeyin. Her dersin konu testi OKS’den yüksek puanlar almanız için kendi içinde çok önemlidir. Puan değerine bakmadan gerçek sınavda da mutlaka bütün derslerin testlerini çözmelisiniz. Çözeceğiniz testlerdeki bütün sorular OKS tarzında olmayacaktır. Bu durumda da kesinlikle soru ayırt etmeyin. Çünkü çözeceğiniz her soru tipi sizi daha da geliştirecektir.

   

  Dört şıktan oluşan her sorunun bir doğru cevabı, bir çeldiricisi iki tanede kendi içinde doğru fakat kesinlikle cevap olamayan şıkkı vardır. Bu nedenle test sorularını çözerken, okumaya soru kökünden başlamalısınız. Soru sonlarındaki değildir. Olamaz gibi ifadelere dikkat etmelisiniz.

   

  Sonuç olarak test sorularını çözerken;

   

   İşlemediniz konuların testini çözmeyin.Öğrendiğiniz konu ile ilgili bol bol test çözün.Yeni öğrendiğiniz konuların testlerini kolay olandan zor olana doğru çözün.Soru köklerini çok iyi okuyup, soruda ne istenildiğini iyice anlayın.Soru köklerini okurken olumlu ve olumsuz bildirimlere dikkat edin.Ders ayırt etmeksizin bütün derslerin konu testlerini çözün.

   

  Deneme Sınavlarında bunlara dikkat edin;

   

  Deneme sınavları sizin kendinizi değerlendirdiğiniz bir alandır. Eksiklerinizi ve yeterliliklerinizi, sınava giren diğer öğrencilere kıyasla durumunuzu göreceğiniz bir sınavdır. Bu nedenle deneme sınavlarını çok önemsemeli ve gereken dikkati göstererek çözmelisiniz.

   

  Deneme sınavlarında öncelikle zamanı etkili kullanmayı öğrenmelisiniz. LGS’ de her soruya ortalama bir dakika süre ayırmalısınız.

   

  Eğer her soruyu verilen bir dakikada çözerseniz kalan dakikalarda cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Denemelerde zamanınızın yetip yetmediğine dikkat edin. Hangi derse daha fazla zaman ayırıyorsunuz? Hangi tip sorular sizi zorluyor? Dikkat edin.

   

  Deneme sınavlarında testlerin çözüm sırası öğrenciden öğrenciye değişiklik göstermektedir. Önemli olan kendinize uygun sıralamayı bulmanızdır. Girdiğiniz her denemede farklı sıralar izlerseniz, gerçek sınavda karmaşa yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kendinize uygun ideal bir test çözüm sıra belirleyin ve sınava kadar o sıraya uygun hareket edin.

   

  Deneme sınavlarında çok etkili bir yol olan Turlama Tekniğini kullanmaya gayret edin. Bu yöntem zamanı etkili kullanmanızı sağlar. Tekniği şöyle uygulayabilirsiniz, “Yanıtlamaya en başarılı olduğunuz dersin sorularından başlayın. Böylece bu testi doğru çözerek moral kazanmış olacaksınız. Her testte aynı zorluk ya da aynı kolaylık dercesine sahip sorular bulunmaz. Turlama tekniği kullanarak zor olduğunu gördüğünüz soruları boş bırakın. Bazı soruların cevabını çok iyi bildiğiniz halde o anda hatırlamayabilirsiniz. Bu soruları işaretleyerek geri dönmek üzere boş bırakın. Geri dönüşler yaptığınızda size mantıklı gelen şıkkı işaretleyebilirsiniz. II. turda, yine kendinizi en başarılı bulduğunuz dersten başlayın. Hiçbir fikrinizin olmadığı soruları tekrar okumayın. Zamanınız kalırsa tekrar dönersiniz. Cevaplayabildiğiniz tüm soruları bittikten sonra kitapçığınızı bir kez daha kontrol edin. Zorlandığınız soruları bir kez daha bakın.

   

  Genel Tavsiyeler

   

   Hiçbir soruya önyargıyla yaklaşmayın. Tüm soruları okuyun ve çözmeye çalışın.Soru köklerine dikkat edin “değildir”, “olamaz”, “yanlıştır” gibi ifadeleri gözden kaçırmayın.Zor sorulara geldiğinizde üzerinde fazla vakit kaybetmeyin. Fakat bazen zor ve karmaşık görünen soruların cevaplarının çok basit olabileceğini de unutmayın.Bazı sorularda, soruda verilenlerden cevaba gidemiyorsanız, şıkları kullanarak cevaba ulaşmaya çalışın.Cevaplarınızı optik forma geçirirken, bu işlemi soruyu çözdükten hemen sonra yapın. Kitapçığın üzerine yaptıktan sonra cevap anahtarına geçirirken kaydırma yapma ihtimaliniz çok yüksektir.Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlemeyin. Daha doğru bir cevap diğer şıklarda olabilir.Her testte cevaplayamayacağınız kadar zor olan sorular bulunabilir. Bu tip soruların moralinizi bozmasına izin vermeyin.Kısa sorular kolay, uzun sorular zordur önyargısıyla soruya yaklaşmayın.Cevaplandırma işleminiz bittikten sonra işaretleme esnasında kaydırma yapmış olma ihtimaline karşı cevaplarınız bir kez daha kontrol edin.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
  • suzan ozturk 31.5.2007 13:20:50
   Gecin bu testleri.BU testler bana hayatta hic yardimci olmadi.hayatta strateji kullanmayi ogretemedi.Dusunmeyi ogretemedi.Ulkeme de yararli birey olmami saglayamadi.Bakin su Turkiyenin haline.testler ise yaramiyor..Zombi toplum olusturdu bu testler...
  • muammer sarı 31.5.2007 01:41:32
   BU HABERI TÜM ÖĞRENCİLER OKUSUN.
  • ismail alpagut 29.5.2007 12:55:50
   Gençler bu tavsiyelere dikkat edin,işiniz gerçekten çok zor.Bu tarz tavsiyelerde bulunmamıza rağmen yetişkin olarak bizler de zorluk çekiyoruz.Özellikle sınav gerilimi büyük sorun.Unutmayın ki hayat sadece sınavdan ibaret değil ve herşeyin sonu sınava bağlı değil.Başarılar.
  • gringo hony 28.5.2007 13:14:52
   4 şıktan oluşan her sorunun 1 dogru cevabı,3 yanlıs cevabı vardır,sitelerde çer cöp zırdavat'a HAYIR
  • ALİ ADAMHASAN 28.5.2007 12:26:59
   ÖĞRENCİLERİMİZİ EZBERCİ VE YARIŞATI GİBİ YETİŞTİRİYORUZ.KONULARIN ANLATIMINI BİLMEYEN ÖĞRENCİ TEST İLE NASIL HIZLI SORU CEVAPLARIM DİYE YENİ TEKNİKLER ÖĞRENMEYE ÇABA HARCIYORLAR.
  • ÖMER KARABULUT 28.5.2007 11:48:07
   Şıkları 2 ye düşürüp doğru olanın yanına işaret koysunlar gerisi kolay...
  Sayfa Başı
  Haberlerkyk burskyk burs ve kredilerikyk bursları ne zaman yatırılacakkyk burs miktarıehliyetehliyet yenilemeehliyet yenileme başvuru