Teslim süresi 50 güne çıktı, ette ihale yenileniyor

Hürriyet Haber
09.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

ET ve Balık Kurumu (EBK), rekabet şartları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilen kasaplık canlı hayvan ithalatı ihalesini, 20 Mayıs’ta yeniden düzenleyecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, piyasa düzenleme çalışmalarını sürdüren EBK Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs 2010’da gerçekleştirilecek ihale ile ilk etapta 8 bin ton canlı kasaplık sığır eti alacak. İhale, Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri dışında ABD, Parana bölgesi hariç Brezilya, Uruguay, Corrientes ve Misiones bölgeleri dışında Arjantin, İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan bölgelerindeki sığırların alımına açık olacak.

Hormonsuz belgesi

Angus, Hereford, Simmenal, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkından belirlenecek sığırların yaşlarının 14 ay ile 24 ay arasında olması, ağırlıklarının ise 450 kg ile 700 kg arasında bulunması şartı aranacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvanın ithalat için kabul edilmeyeceği ihalede, sığırların antibiyotik ve hormonlardan ari olduğunu gösterir belgelerinin bulunması da istenecek. İhale ile İstanbul’a 2 bin ton, Ankara’ya 1500 ton, Sakarya’ya 2 bin 500 ton ve Adana’ya da 2 bin ton olmak üzere toplam 8 bin ton canlı kasaplık sığır alımı yapılacak. Şartnamede, iptal edilen ihalelerden ilk ihalede 10 gün, ikinci ihalede ise 30 gün olan canlı kasaplık sığırların teslim süreleri ise 30-50 gün olarak belirlendi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı