TESK uyardı: Kart şifresini unutana mutlaka kimlik sorun

Hürriyet Haber
04 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 2011 - 09:34

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şifreli kredi kartı olmasına rağmen müşterilerine imza attırmak durumunda kalan esnaf ve işyerlerine mutlaka kimlik sormalarına yönelik uyarıda bulundu. TESK, içlerinde birlik başkanlarının da bulunduğu 235 bin üye cep mesajı gönderirken, internet sitesinden de bu konuya yönelik bir genelge yayınladı.

İyi niyetle yapılabiliyor
Ankara’da hemşire Yasemin Alpyıldız Öztürk’ten çalınan şifreli kredi kartıyla, sadece imza atarak, üç saatte yedi kuyumcudan 3.6 bin TL’lik alışveriş yapılması üzerine üyelerine tavsiyelerde bulunan Bendevi Palandöken, “Esnaf kimi zaman müşteriyi memnun etmek ya da satışı gerçekleştirebilmek için şifre sormadan imza ile işlemi gerçekleştirebiliyor. İyi niyetle yapılan bu işlem, suistimal edilerek hırsızlık olaylarına da yol açabiliyor. Bu nedenle işyerlerine eğer müşteri şifresini unuttuğunu belirtiyorsa, mutlaka kimlik sormalarını öneriyoruz” dedi.
2 milyon üyeye genelge
İşyerlerinin şifresini unutan müşteriler için esnafın iyi niyetli davrandığını ve imzaya izin verdiğini anlatan Bendevi Palandöken, şunları söyledi: “Teknolojinin gelişmesiyle artık üye işyerlerinin de dikkatli olması gerekiyor. Müşteri memnuniyeti ve yoğunluk nedeniyle bazen imza atılarak işlem tamamlanabiliyor ancak bankalar pos cihazının sorumluluğunu işyerlerine yüklüyor ve gereken uygulama yapılmadığında sorumluluk kabul etmiyor. Biz de bu nedenle üyelerimize mutlaka şifre sormalarını, şifreyle ilgili bir sıkıntıyla karşılaştıklarında da kimliklerini sorgulamalarını öneriyoruz.”
Uyarıcı levhalar asılmalı
Chip&PIN uygulamasına geçilmeden önce, işyerlerinin bankalarla irtibata geçtiğini ancak şifreli dönemin başlamasıyla bu imkanın ortadan kaltığını ifade eden Palandöken, “Bu konuda da bankalarla görüşme yapabiliriz” dedi. İşyerlerine kredi kartıyla gerçekleşecek işlemler için tıpkı sigara cezası uygulamasında olduğu gibi levhaların asılması için de çalışma başlatacaklarını dile getiren Palandöken, “Kredi kartını şifresiz kullanmayı isteyen müşteriler, kimlik gösteriniz gibi bir ifadeyle levhalar asılabilir” diye konuştu.

Siteden genelge yayınlandı

TESK’in internet sitesinde yayınlanan genelgede ise, “çipli ve şifreli çalıntı kredi kartlarının alışverişlerde slip çekilerek kullanılması üzerine esnaf ve sanatkarlar teşkilatını yaptığı genelge ile uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kimlik kartı sorgulaması yapılmasını istedi” denildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı