Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Tesis yokluğu en büyük sıkıntımız"

Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, 25-30 Ekim tarihleri arasında Sinan Erdem Spor Salonu'nda organize edecekleri WTA Championships'i gelecek yıldan itibaren kendi tesislerinde düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Uluç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce büyük zorluklarla ve çalışmalarla WTA Championships'i aldıklarını belirterek, “Asıl zor aşamalar şimdi başlıyor. Turnuvayı düzenleyene kadar birçok detayı yerine getirmemiz gerekiyor. 4.6 milyon dolarlık bir turnuva ve normal turnuvaların dışında olacak. Sezon sonu organizasyonu olduğu için daha özel olacak” dedi.

Organizasyonu düzenleyecekleri Sinan Erdem Spor Salonu'nu buna göre hazırlayacaklarını kaydeden Başkan Uluç, şöyle konuştu:
“Kortun yapılması lazım. Sinan Erdem Spor Salonu'nda sorun yok. Zemini için birkaç şirketle görüşüyoruz. Çok ileri teknolojik zeminler var. Biraz daha klasik zeminler var. Bu zeminlerin en iyisini yapmaya çalışacağız. Sinan Erdem Spor Salonu'nda her şey 1 hafta için yapılacak. İnşallah gelecek seneden itibaren WTA Championships'i kendi tesislerimizde yapacağız. Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül bu konuda bize destek veriyorlar. İnşallah Türk tenisi bir yere sahip olacak. Bu zamana kadar hep göçebeydik.”

WTA Championships için Sinan Erdem Spor Salonu'nda güzel bir atmosfer oluşturmayı da düşündüklerini kaydeden Uluç, “Kapalı mekanda alkışlar bile çınlayacak. Hoş bir ışıklandırma yapılacak. Bu organizasyon Türk tenisi için çok iyi olacak. Belki sporcularımız burada mücadele etmeyecek ama bu tür organizasyonları rahatlıkla düzenleyebileceğimizi göstereceğiz” dedi.

“TESİS YOKLUĞU EN BÜYÜK SIKINTIMIZ”

Ayda Uluç, tesis yokluğunun en büyük sıkıntıları olduğunu dile getirdi.

Kulüplerle var olduklarına dikkat çeken Uluç, “Ancak kulüplerin de finansmanı döndürmek için üyelerine kortları açması gerekiyor. Kendi yerimiz olursa tenis kurtulur. Büyük turnuvalardaki yapboz kalkar. Sinan Erdem Spor Salonu güzel yer ama WTA Championships için bir haftalığına zemin hazırlanacak. Sonra bozulacak. Bu hem maliyet açısından hem işin gidişatı açısında zor” dedi.

Federasyon olarak İstanbul'un bir yerini gidip alma güçlerinin bulunmadığını ifade eden Ayda Uluç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Desteklerle yer arıyoruz. Bir iki yer var. İstanbul'da yer bulmak çok zor. Uzak yerlerde arazi var ama bunlar benim işime gelmiyor. Tesisimiz hem eğitim tesisi olacak, hem de turnuvalar için kullanacağız. Şehir merkezi içinde olmasa da şehre yakın yer olması gerekiyor. Merkez kortun dışında hard kort, birkaç çim kort ve toprak kort da olmalı. Böylece sporcularımız yurt dışına turnuvalara gitmeden önce kendi tesislerimizde hazırlanma fırsatı bulurlar.”
Yapacakları tesisi maksimum 10 bin kişilik merkez kort olacak şekilde düşündüklerini kaydeden Uluç, “Tesisin üstü açılır kapanır olmalı. Kışın da orayı kullanmalıyız. Büyük turnuvalar da yapacak şekilde düzenlemeliyiz” diye konuştu.
Tesisleşmeyle ev sahipliği yapacakları organizasyonları daha rahat düzenleyeceklerini anlatan başkan Uluç, “Türkiye'ye tenisin önemli erkek sporcularının katılacağı bir turnuva da yakışır. Bir ATP turnuvası Türkiye'ye yakışır. Yüksek puanlı ve para ödüllü olan bir erkek turnuvası gerekli” dedi.

DÖRT BÜYÜKLERİ TENİSE BEKLİYOR

Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, futbolun dört büyükleri Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un da tenise yatırım yapmasını beklediğini dile getirdi.

Projeleri konusunda bilgi veren Uluç, bugüne kadar düşündüğü birçok projeyi gerçekleştirdiğini, ancak dört büyüklerin tenise yatırım yapması yönündeki projesiyle Tenis TIR'ı projesini yerine getiremediğini söyledi.

Henüz bu kulüp yöneticileriyle görüşme imkanı bulamadığını anlatan Uluç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir türlü fırsat bulup da başkanlarla görüşemedim. Kısa sürede bu görüşmeleri yapacağız. Dünyanın her yerinde spor kulüplerinde tenis var. Kulüplerin tenise yatırım yapması iyi bir motivasyon kaynağı oluyor. Çoğu projeleri gerçekleştirdim. Büyükler tenisini belli bir yere getirdik. Yapabileceklerimizin çoğunu gerçekleştirdik. İki projeyi yapamadık. Bunlardan biri dört büyüklerin şubelerini açmak. Bir de TIR projem vardı. Bütçeden dolayı bunu yapamadık ama projeyi hazırlıyoruz. Bu TIR Anadolu'yu dolaşacak. İçinde mini kort olacak şekilde düşünüyoruz. Soyunma odası da içinde olacak. Tenisi sevdirecek her türlü alet olacak.”

TÜRK TENİSİNİN YERİ

Dünya tenisinde yukarılara doğru ilerlediklerini kaydeden Ayda Uluç, başarı için motivatöre ihtiyaç duyduklarını, bunu da Marsel İlhan ve Çağla Büyükakçay ile başardıklarını dile getirdi.

İyi yerlere gelecek Türk tenisçinin olacağını anlatan Uluç, “Başarı için büyük fedakarlıklar gerekiyor. 52 hafta sürekli turnuvalara katılmak gerekiyor. Aileden uzak kalıyorlar. Ülkeden uzak kalınıyor. Bunları yapabilen ve mental olarak hazır olabilen, bunun yanında kendine iyi bakan sporcu belli bir yere geliyor” dedi.

Roland Garros'ta ana tabloya kalma başarısı gösteren ve Türk tenisinde bir ilke imza atan Marsel İlhan'a değinen Uluç, “Marsel çok başarılı. Türkiye'ye geldiğinde bu kadar başarılı değildi. Türk oyunculardan onu yenenler vardı. Çok motive bir oyuncu. Disiplinli olduğu gibi iyi bir kadroyla çalışıyor. Ekibi onun tenis dışında başka bir şeyle meşgul olmasını engelliyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün de açık çeki var. Marsel her türlü turnuvaya gidebiliyor. Böyle devam ederse daha iyi yerlere gelecektir” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz