Tesettürlü modacı ‘özgür tasarım’la ihracata yöneldi

Sadi ÖZDEMİR
18 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 21:42

2008 New York Fashion Week’te ‘en yenilikçi tasarımcı’ ödülü kazanan tesettürlü modacı Rabia Yalçın, hazır giyimde ilk mağazasını R4 adıyla açtı. Yalçın, ayda 1500 parçalık üretim yapacağını, ABD, İngiltere ve BAE’ye ihracat yapacalarını söyledi.

TESETTÜRLÜ modacı olarak ünlenen ancak tüm kadınlar için yaptığı tasarımlarıyla uluslararası ün kazanan Rabia Yalçın, houte couture’ün yanısıra hazır giyim markası olarak da büyüme kararı aldı. R4 adıyla ilk mağazasını Erenköy’de açan Rabia Yalçın, ayda bin 500 parçalık üretim için de gerekli altyapıyı hazırladıklarını söyledi. Üretimin büyük bölümünü ihraç edeceklerini belirten Yalçın, “İlk ihracatlarımızı ABD, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapacağız. Krize rağmen hem houte couture atölyemizi büyüttük hem de ilk mağazamızı açtık. Mağazalaşmada hedefimiz her yıl kendimiz bir mağaza açmak, franchising altyapısını süratle kurmak. İhracat için de tüm fırsatları değerlendireceğiz. Ürünlerimize çok sayıda ülkeden talep var. İlk anlaşmalarımızı da yaptık” dedi.
Tasarımlarım özgür
2008’de New York Moda Haftası kapsamında gerçekleştirilen defilede, plastik şişelerin geri dönüşümünden elde edilen kumaşlarla hazırladığı houte couture koleksiyonuyla ‘en yenilikçi tasarımcı’ ödülü kazanan Rabia Yalçın, “Tesettürlü olan benim, tasarımlarım özgür ve özgün. Feminen, kadınlık zerafetini önemseyen tüm kadınları giydirmek istiyorum” diye konuştu. Trabzon Of’lu olduğunu ancak İstanbul’da doğduğunu belirten Yalçın, şunları söyledi: “Profesyonel çalışıyoruz. 16 yıldır meslekteyim. Benden her hanımın giyinebilmesi lazım. ”
Tesettürlünün şıklığı zor
Rabia Yalçın, şöyle konuştu: “Mesleğe kendi giysilerimi tasarlarken tamamen çevremdekilerin algısı ve teşvikiyle girmiş oldum. Çünkü tesettürlü bir hanımın güzel giyinmesi ayrıca zordur ve daha fazla kreatif olmak gerekir. Trendleri takip etmek yerine daha özgün şeyler üretmeye çalışıyorum.”

500 en etkili Müslüman arasında

GEORGETOWN Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada “Dünyada En Etkili 500 Müslüman” sıralamasına da giren Rabia Yalçın, pek çok ünlüyü giydiriyor. Sanatçı olarak sosyal sorumluluk alanında da duyarlı olan Yalçın, Gazze’li çocuklar yararına Suriye’de Esma Esad’ın himayesinde düzenlediği defilede de “Attention! Baby on World” (Dikkat! Dünyada Çocuk Var) temasıyla ilgi çekmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı