HATAY HABERLERİ REYHANLI HABERLERİ

Terzihöyük Mahallesi’nde mera açıldı

DHA
07.04.2018 - 09:51Son Güncelleme :
DHA

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),(DHA)- HATAY’ın Reyhanlı İlçesi’ne bağlı Terzihöyük Mahallesi’nde, mera ıslah ve amenajman projesi kapsamında ıslah edilen meranın açılışı yapıldı.
Açılışa, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andıç, çiftçiler katıldı. Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, hayvancılıkta en fazla girdi maliyetini yemin oluşturduğunu, dolayısıyla köylünün ürünü daha ucuza mal etmesi için meraların kaçınılmaz olduğunu söyleyerek, meraların daha işler hale getirilmesi için yapılan projelerde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti. Üretimin mutlaka rekabet edebilir olmasının önemine dikkat çeken Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, rekabet edebilir üretimin  ancak ucuz üretimle mümkün olacağını ve ucuz üretimin yolunun da girdiyi ucuza mal etmek olduğunu söyledi. Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andıç,  yemin, hayvan yetiştiriciliğinde önemli olduğunu belirterek, “Uygulanmakta olan mera ıslah ve amenajman projeleri ile çayır ve mera alanlarını verimli hale getirmek, kaliteli kaba yem açığını kapatmak, hayvanlara daha ucuz yem kaynağı sağlayarak hayvansal üretimin maliyetini düşürmek, toprağın ve bitki örtüsünün korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamak, toprağı yerinde tutarak erozyonun önlenmesi, dolayısı ile hayvancılığın geliştirilmesi, et, süt ve döl veriminde artış sağlanması suretiyle ve çiftçi gelirinin arttırılması böylece milli ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmiştir” dedi.

FOTOĞRAFLI

            

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Reyhanlı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Reyhanlı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Terzihöyük Mahallesi’nde mera açıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı