« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terzi: Atletizmin her dalında varız

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, federasyon olarak sistemlerini kurduklarını ve hedefe doğru ilerlediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk atletizminin bundan sonra daha çok konuşulacağını belirterek, “Bu, madalyalarla gerçekleşecektir. Geçen yıl Avrupa Gençler ve 23 Yaş Altı şampiyonalarında 9 madalya aldık. 17 final koştuk. Gelecek hafta Barcelona'ya, Gençler Şampiyonası'na gidiyoruz. 30'un üzerinde sporcuyla katılıyoruz. Hem altyapıda hem büyüklerde, dünyada ve Avrupa'da yıldız sporcularımız yetişiyor. Bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türk atletizminde her yıl ilkleri yaşadıklarını vurgulayan başkan Terzi, şöyle konuştu:
“Barcelona'da 3 altın, 1 gümüş madalya kazanmış, 7 finalde yarışmıştık. Oraya 20 sporcuyla katılmıştık. Helsinki'de ise 21 sporcuyla yer aldık. Bunlar sistemli çalışmaların sonucudur. 2004 yılından beri hazırlıklarımız devam ediyor. Federasyonumuzu kurumsal hale getirdik. Sistemleri kurduk. Hedeflerimiz var, o hedeflere doğru gidiyoruz. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği ile entegre olduk. Birlikte çalışıyoruz. Eksik branşlarımız için yurt dışından antrenörler getiriyoruz. Danışman antrenör, getiriyoruz. Sporcularımız nerede iyi çalışabileceklerse, en iyi ortamlara gönderiyoruz. Projelerimizle, takiplerimizle sporcular hedefe ulaşıyor.”

“Üst düzey antrenör sayısı arttı”

2004 yılında proje bazında neler yaptıkları ile ilgili soruyu yanıtlayan Mehmet Terzi, şöyle konuştu:
“Önce sistemimizi kurduk. Hedeflerimizi belirledik. Eksik branşlarımızı, antrenör seviyemizi tespit ettik. Üst düzey antrenörlerin sayısı arttı. Birçok antrenörümüz artık üst seviyede. Dünyada ve Avrupa'da madalya alacak sporcu yetiştiriyorlar. Antrenörlerimizin bilgilerini arttırmak için seminerler devam ediyor. Hem sportif başarı açısından hem de organizasyon bazında Türk atletizminin konuşulur hale gelmesi, projelerimizin, sistemimizin neticesidir. Biz, bir ekip kurduk. Diyalog içinde, her şeyi götürüyoruz. Amaç, hedeflere ulaşmak.”

Bu yıl için en büyük hedefin Londra Olimpiyat Oyunları olduğuna dikkati çeken Terzi, “Tüm ülke ve federasyonlar için en büyük hedef olimpiyatlardır. Sporcuların da en büyük hedefi olimpiyat. 27 sporcuyla, en fazla katılımın olduğu federasyonuz. Sadece orta veya uzun mesafede değil, atlamalarda da olimpiyatlarda varız. Bu branşta da madalya alacağız” diye konuştu.

“Atletizmde sıkıntıları aştık”

Geçmişte atletizmde bazı sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Terzi, Türkiye'nin bu sıkıntıları aştığını dile getirdi.
Terzi, artık antrenörler ve sporcuların üst seviyede olduğunu anlatarak, “Sporcularımız daha çok organizasyona gidiyor. 'Amatörlük' diye bir şey kalmadı. O seviyeye çıkmış bir sporun antrenörü de sporcusu da profesyonelce davranmalı. Zaten sporcular da kendilerini profesyonelce hazırlıyorlar. Bilimsel olarak hazırlıklar olduğu için başarı geliyor. Dünya ve Avrupa'daki sporcularla eşit şartlarda hazırlanıyoruz. Aynı bilgilere sahibiz. Profesyonelce çalışıyoruz” dedi.

“Elvan Abeylegesse, idol oldu”

Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin iyi bir örnek olduğunu kaydeden Mehmet Terzi, şöyle devam etti:
“Elvan sayesinde nasıl Avrupa şampiyonu olunur, nasıl yarış kazanılır öğrenildi. İdolleri oldu. Nasıl profesyonel davranılacağını, gördüler.”

Geçmiş yılların önemli atletlerinden olan Mehmet Terzi, şu anki imkanların o dönemde olmadığını hatırlatarak, “23 yıl Türk atletizmine hizmet ettim. En zor branş maratondur. Benim antrenörüm yoktu. Spor akademisinden olduğum için periyodumu kendim yapıyordum. İki saat 8 dakika o dönemin en iyi derecesiydi. Ben 2 saat 10 dakika koştum. Kendi azmimle yaptım. Belirli şeyleri, eksik yaptığımızı düşünüyorum. Bu şartlar, o zaman hiç yoktu. Şu an sporcularımızın her türlü imkanı var. Başarı da geliyor.” ifadelerini kullandı.

Terzi, Londra Olimpiyat Oyunları'na 8 erkek ve 19 kadın sporcunun katıldığını belirterek, “Sporcu sayısını denkleştirmeye çalışıyoruz. Avrupa Şampiyonası'nda 21 kadın ve 20 erkek sporcu vardı. Orada dengeledik. Öbür organizasyonlarda da dengelemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Atletizmin her dalında varız”

Terzi, atletizmde sadece orta veya uzun mesafede olmadıklarını, her dalda başarıyı kovaladıklarını ifade etti.

Geçmişte “Sadece orta ve uzun mesafede yetenekliyiz” düşüncesinin olduğunu hatırlatan başkan Terzi, “Sadece Semra Aksu engel koşuyordu. 200 metre ve 100 metrede koşuyordu. Şimdi baktığımızda 100 metrede Nimet Karakuş var. İlk kez Avrupa'da yarı finale çıktı. Kendisine ait 23 yaş altı rekorunu kırdı. Sprintte varız. Orta ve uzun mesafenin yanı sıra diskte, güllede ve çekiçte varız. Yelpazeyi ne kadar genişletirsek o kadar iyi. Ülkemizin insanı, her branşta başarı elde edecek düzeyde. Yeter ki o yetenekleri bulalım ve milli takıma angaje edelim” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz