« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tersi Yüzü

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Özdemir İNCE

Ben masumum hakim bey!

TARAFLAR öylesine haklı ve aynı zamanda öylesine haksız ki, bu üç yüz altmış derecelik saçmalığı ancak bir Nasreddin Hoca ya da bir Bektaşi fıkrası paklar.

Ama ne çare ki, benim durumum da saçma... Ne şair, ne yazar, ne de aile babası olarak fıkra bilirim.

Bildiğim şu: Her mesleğin kendine mahsus ‘‘icra mahalli’’, kendine özgü çalışma yöntemi ve saati vardır.

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda, Maltepe'de, sokak aralarında meskenlerin bulunduğunu, bu bölgelerdeki eğlence yerlerinin semt halkı için gürültü kaynağı olduğunu ifade eden Ankara Emniyet Müdürü çok haklıdır.

Ancak, bu işyerlerine çalışma ruhsatını ben vermedim. Belki Bekri Mustafa vermiştir. Ne var ki, pavyonlarda ‘‘amirler’’e sahte rakı ikram edilmesini ben de doğru bulmuyorum.

Ankara İl Genel Meclisi aldığı kararda haklıdır. Ama, bu işyerlerine çalışma ruhsatını kim verdi? Şimdiye kadar açılıp çalışmalarına kim göz yumdu? Niçin görevini yapmadı?

Şimdi İstanbul'da oturan eski bir Ankaralı olarak biliyorum: Bu başıbozukluk taa 1950'lerde başladı. Ve o dönemde ben ‘‘reşit’’ değildim!

Saygıdeğer dahiliye nazırı Tantan beyefendinin tespitleri gayet doğrudur: ‘‘Sabah okula giden çocuklar pavyonlardan çıkan içkili kişilerle yüzyüze geliyorlar!’’ Çocuklar sarhoş olmayı babalarından öğrenmelidir!

Benim bu sakıncayı giderecek bir önerim var, ama birinin uygulama sorumluluğunu yüklenmesi gerek. En kısa zamanda, sarhoşlara ayık taklidi yapabilmeleri için hızlı kurslar açılmalıdır.

Şeriatın kestiği parmağın acımaması gerektiğine inanan Belediye Başkanı Melih Gökçek, valiliğin aldığı kararları beğenmemek huyundan belki de ilk kez vazgeçip ‘‘Valilik ne karar verirse ben uygularım’’ demiş. Yüce Tanrım, sen nelere kadirsin! Emin Çölaşan kardeşimizin bu ‘‘hidayet tezahürü’’ karşısında söyleyecek sözü kalmamıştır.

Artık Ankara'da oturmadığıma göre, benim ‘‘mea maxima culpa’’ diyerek diz çökmeme gerek yok.

Yasaklamayı protesto için kendilerini Ulus Meydanı'nda yakmayı düşünenler varmış. Ankara'nın doğalgaz açığını kapatamaz bu eylemleri. Kendilerine yazık olur.

Son söz: Bu yasaklama en çok Çankırılı ve Çorumlu leblebi üreticilerine zarar verecek. İşte en çok buna üzülüyorum!


Bunları da Beğenebilirsiniz