Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tersaneler günün şartlarına uymalı

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.01.1999 - 00:01

  Haliç Fener Gönüllüleri Derneği üyesi olan Mehmet Bayramoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra ABD'de 15 yıl mühendislik yapmış. Birçok eyalette kurulan gökdelenin yapımında çalışan Bayramoğlu, çok katlı binalarda doğal malzeme kullanılması konusunda araştırmalar yapmış. Çalışmalarını şehir ve eyalet meclislerinde kabul ettiren Bayramoğlu, ABD'deki çevre hareketi içinde yer almış. Bayramoğlu, tersaneler üzerine gözlemlerini ve görüşlerini anlattı:

  ‘‘Dünyanın her yanında klasik tersaneler şehirlerin içinde kaldı. ABD ve Avrupa'nın birçok kıyı kentinde durum böyle olmuş ama onlar çok özel önlemler almışlar. Tersanelerin yarattığı kirliliğin önüne geçmenin yolu olarak raspa tekniği, kullanılan boyanının niteliğini değiştirmişler. Atıkların uygun koşullarda toplanıp usulüne uygun bertaraf edilmesini sağlamışlar. Biz de tersanelerimizde modern dünyada uygulanan sistemi işletmek zorundayız. Diyelim ki tersaneyi Haliç'ten taşıdık (ki mutlaka çıkması gerekiyor) ama yöntem aynı kaldı. Tuzla'ya ya da Gölcük'e zarar vermeyecek mi? Orası da bizim denizimiz. O yüzden tersanelerde günün şartlarına uygun, çevreye en az zarar verebilecek önlemlerin vakit geçirilmeden alınması gerekiyor. Türkiye'de bu konuda çok fazla birşey yapılmış değil. Ki bizde kum raspası yapılıyor. Kumlara karışan kimyasallar dibe çökerek tüm ekolojik dengeyi alt üst ediyor.

  Tersanelerin en büyüğü olan Camialtı donanmamıza ait. California Körfezi'nde de donanmaya ait çok büyük bir tersane vardı. ABD'ye ilk gittiğim yıllarda körfez kıyısında suyun berraklığına aldanarak ayaklarımı denize daldırdım. Çıkardığımda simsiyah ziftle kaplanmıştı. Çünkü denizin dibi tersaneden çıkan raspa kumuyla kaplıydı. Sonraki yıllarda üniversitelerden bilimadamları ve çevre hareketinin temsilcileri bu duruma itiraz etti. Gösteriler yapıldı. Hazırlanan raporlar donanma komutanlarına götürüldü. Raporları inceleyen amiraller, bir basın toplantısı yaparak, tersanelerinin çevreye vermiş oldukları zarardan ötürü Californiya halkından özür diledi. Bir yıl içinde de tersaneleri taşıdılar. Bizim donanmamızın da uzmanların hazırladığı raporları değerlendirmeye alacaklarına inanıyorum.

  Balat-Hasköy arasındaki Valide Sultan Köprüsü'nün de kaldırılmasını istiyoruz. Ama buraya mutlaka bir köprü yapılmalı. 18. yüzyılda burada kurulan ortası yüksek Sinan köprülerini andıran modern-klasik karışımı, Haliç'in slüetini bozmayacak bir köprü yapılabilir.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı