Gündem Haberleri

  Tersaneler geçit vermiyor

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri ile Valide Sultan Köprüsü’nün Haliç’te su sirkülasyonunu önlediği ortaya çıktı. Haliç’in temizlenmesi için bunların mutlaka kaldırılması gerektiği belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden uzmanların hazırladığı bir raporda Valide Sultan Köprüsü'nün Haliç’teki canlı hayatın yeniden oluşmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğu ifade edildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk, Haliç’in temizlenmesi çalışmalarının iki yıl önce üç üniversiteden 24 öğretim üyesinin hazırladığı raporla başladığını, çamurun mevcut durumunun, jeolojik yapısının, kirletici kaynakların tespit edildiğini ve derinlik ölçümlerinin yapıldığını söyledi.

  Öztürk, Haliç’in dibinde kil, kum gibi katı çamurun bulunduğunu ancak kendilerinin doğal yapıya zarar verilmemesi için beş metreye kadar derinliği taradıklarını anlattı. Bölgeden çıkarılan çamurun yedi kilometre uzaklıkta Alibeyköy’deki eski taşocaklarında yapılan barajlara taşındığını da kaydeden Öztürk, taşıma işlemi bittiğinde taşocaklarının üstünü kapatıp park ve bahçe düzenlemesi yapacaklarını belirtti.

  Sanayi bölgesi yanlışı

  Haliç’i bugünkü duruma, 1950’li yıllarda sanayi bölgesi olarak ilan edilmesi ve özellikle dericilerin çalışmalarının getirdiğini ifade eden Öztürk, çevredeki bu tesislerin temizlendiğini, Güney ve Kuzey Haliç kollektörleri faaliyete geçtikten sonra atık su sorunu da kalmayacağına işaret etti.

  Haliç’teki tarama çalışmalarının bu yıl başında bittiğini söyleyen Öztürk, bunun sonunda metangazından meydana gelen kokunun kalmayacağını, balık yaşayabileceğini, park ve bahçe düzenlemeleriyle insanların çevresinde gezebileceklerini ve tekne turlarına çıkabileceklerini söyledi.

  Öztürk, Haliç’in temizlenmesinde su sirkülasyonunun da önemine değinerek, Valide Sultan Köprüsü’nün,Taşkızak ve Camialtı tersanelerinin bu sirkülasyonu önlediğini vurguladı. Öztürk, Taşkızak ve Camialtı tersanelerinin bir an önce çalışmalarını durdurmaları ve bölgeden kaldırılmaları gerektiğini ifade etti. Mustafa Öztürk, tersaneler sorunu çözülünce kendilerinin de Valide Sultan Köprüsü’nü kaldıracaklarını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı